Instalacja alarmowa i automatyki domowej "od podstaw"

Zaczęty przez droidboo, Luty 08, 2018, 22:19:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

droidboo

Witam serdecznie wszystkich Urzytkowników Forum i Administratorów!
Zakładam ten temat, ponieważ chciałbym omawiać tutaj i radzić się Was odnośnie realizacji instalacji alarmowej i automatyki oświetlenia. Jeżeli temat powinien być w innym dziale, to bardzo proszę Admina o przeniesienie. Do tej pory nie miałem styczności z instalacjami alarmowymi, więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli będę pytał o rzeczy podstawowe ;) Do swojego domu zdecydowałem się na system Ropam, który chcę sam okablować i założyć. W tym momencie rozkładam przewody instalacji elektrycznej. Z recji tego, że zagadanienie okazało się bardzo rozległe i nie chcę niczego przeoczyć teraz, to proszę o pomoc, radę, jak przygotować instalację w budynku tak, żeby później nie trzeba było kuć już otynkowanych ścian :)
Oprócz alarmu włamaniowego, pożarowego i być może zalania chciałbym docelowo móc sterować:
1. Oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym. Do włączników światła mam pociągniętą skrętkę.
2. Roletami. Tutaj do puszek przy roletach mam pociągniętą skrętkę i przewód 4x1.5mm2.
3. Jeżeli jest możliwość współpracy z pompą ciepła Nibe F-1245 lub podłogówką, to być może również to chciałbym wpiąć do systemu.

Interesują mnie przede wszystkim obudowy na szynę DIN. Jakie elementy z systemu Ropam będę potrzebował, żeby docelowo podłączyć 16 czujek alarmowych, 12 rolet + bramę garażową, kilkanaście punktów oświetlenia.

Z góry bardzi dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że ten wątek pomoże wielu osobom, które tak, jak ja chce zainstalować sobie samemu ten system :)


sebokra

Masz bardzo dużo możliwości.

ŚWIATŁO :
- out z centrali OPTIMA GSM + przekaźnik (np dopuszkowy)
- HubPLC + IOE (po 230V)
musisz sam zdecydować.

ROLETY to zależy jaki masz silnik z przeciążeniem czy bez ?
- masz gotowe rozwiazanie w notach popatrz na stronie Ropam - noty aplikacyjne i rozwiązanie an_optimagsm_rolety.pdf

CO do pompy ciepła zobacz czy masz wejście NO/NC jak masz to nie ma problemu wystarczy kabel i centralka OptimaGSM+ manipulator np. TPR-4 (do ustawienia termostaty i sterownie z centrali lub manipulatorów)

Jeżeli chcesz na din wybieraj produkty z oznaczeniem D4M, D9M itp.

Poczytaj na troszeczkę, przejrzyj forum odpowiedzi nasuną ci się same !!!

jarok

Witam.
Trzeba jeszcze zrobić bilans i sprawdzić czy optima wystarczy aby wszystkim sterować - ilość wejść i wyjść (np. 12 rolet - to 24 wyjścia i przynajmniej tyle samo wejść). Wydaje mi się, że do pewnych zastosowań lepiej jest wykorzystać dedykowane rozwiązania (np.rolety - sterownik ST6H) i ewentualnie wykorzystać sygnały z centrali do np.centralnego sterowania. Do oświetlenia zastosować jakiś przekaźnik programowalny np. EASY EATONA lub Logo Siemensa i dodatkowo sygnały z OPTIMY.

Okablowanie według mnie najlepiej wykonać w topologi gwiazdy (wyjdzie więcej przewodu i większa rozdzielnia ale mamy wszystkie przewody w jednym miejscu). Odbiory sterować przez dodatkowe przekaźniki.

sebokra

Przecież zazwyczaj łączymy rolety w sekcje a nie strujemy pojedyńczo ;)a zczytując z innego urządzenia (centralki) zajmujesz wejścia więc i tak ślepy róg. Najlepiej ustawić rolety na sekcje np parter i piętro i nie rozszeczać systemu o dodatkowe mixy systemowe szkoda kasy.

jarok

Witam.
Dodatkowy sterownik daje możliwość sterowania każdej rolety oddzielnie jak i utworzenia grup oraz sterowania centralnego - według mnie powinna być możliwość sterowania każdej rolety oddzielnie (minimum pomieszczeniami), przekaźniki i tak trzeba przeważnie zastosować po 2 na każdą roletę.

robertmt1

Witam.
Nie chce rozpoczynac nowego watku a w sumie mam podobny temat.
Czy do swiatla mozna wykorzystac przekazniki zamela (np. ROP-22 lub inny)? Jak wowczas podlaczyc taki przkaznik do Optimy?
Podobnie z roletami - rowniez wykorzystujac moduly zamela np. SRP-22 - jak to podlaczyc aby przy uzbrajaniu alarmu wszystkie rolety sie zamykały?
Czy mozna do optimy podpiac np kontroler zamela - EFC-01 i za jego pomoca poprzez optime sterowac w/w?

Czy jest mozliwosc podpiecia rekuperatora Onyx Dream 400 do centralki. Jak? MODBUS ( z reku wychodzi BMS Modbus RTU D+, D-, GND)
Czy mozna w jakis sposob odczytywac temperature i/lub sterowac ogrzewaniem elektrycznym (kable elektra, sterownik OCD5?)

Niestety nie mam mozliwosci zwrocenie sie do instalatora (od wrzesnia trace juz nerwy) dlatego zostalem sam z tematem i probuje to ogarnac ale w sumie to bardzo malo jest schematow online jak i na plycie CD. W notach aplikacyjnych jest kilka rozwiazan ale wiekszosc to od strony programowej, a do tego jeszcze nie doszedlem i zastanawiam sie jak podlaczyc.

Z gory dziekuje za pomoc.