Wybór systemu alarmowego

Zaczęty przez pankracy, Grudzień 09, 2015, 14:27:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

pankracy

Witam serdecznie.
Jestem na etapie ,,uzbrajania" mojego domu w centralę alarmową. Zainteresowały mnie produkty firmy Ropam. Stoję przed wyborem serca centrali alarmowej. Uwzględniając możliwości rozbudowy zwykłego alarmu o elementy ,,domu inteligentnego" powstaje pytanie czy na produktach firmy Ropam jestem w stanie zrealizować następujące elementy systemu:
Wejścia:
- 9 czujek PIR, 3 kontraktony w oknach + 1 na bramie garażowej
- Dwa być może trzy manipulatory
- Pomiar temperatury (parter, poddasze, garaż, temp. na zewnątrz)
- Pomiar ilości wody w deszczówce – tu bardzo podoba mi się wejście AI w centralach alarmowych (np. poprzez zastosowanie czujnika poziomu paliwa /zmienna rezystancja/).
Wyjścia – funkcje do realizowania:
- Monitoring przez firmę ochroniarską i oczywiście powiadomienia na mój telefon
- Przy uzbrajaniu alarmu: sprawdź czy jest zamknięta brama garażowa (kontrakton) jeśli otwarta to ją zamknij
- Sterowanie z manipulatora bramą garażową, bramą wjazdową oraz furtką (elektrozaczep) z możliwością sterowania zdalnie np. przez sms
- Zbadaj poziom wody w zbiorniku na deszczówkę: jeżeli jest woda zamknij dopływ wody sieciowej (elektrozawór) i przełącz na wodę z deszczówki (drugi elektrozawór lub zawór trójdrogowy).
- Po wykryciu ruchu w kuchni lub łazienkach (oczywiście zainstalowane czujki PIR) włącz pompę CWU na np. 5 min.
- Po wykryciu ruchu łazienkach (oczywiście zainstalowane czujki PIR) włącz pompę hydroforową (zasilanie WC deszczówką) na np. 10 min.
- Możliwość sterowania bramą wjazdową i bramą garażową z pilota tj. otwórz bramy + rozbrojenie alarmu i na odwrót zamknij bramy + uzbrojenie alarmu.
- Przy uzbrojeniu alarmu zamknij rolety i na odwrót rozbrojenie alarmu -> otwórz rolety (mam już instalację na sterowniku Elmes -> sterowanie poprzez zwarcie.
- Czujniki zalania 3 szt. + sterowanie głównym elektrozaworem wody.
- Funkcja termostatu do ogrzewania z możliwością sterowania zdalnie (np. sms).

Reasumując potrzebowałbym około 13 wejść + czujki temperatury i AI i około 11 wyjść. Po głowie chodzi mi taka konfiguracja:
- Centrala OptimaGSM-PS + obudowa i akumulator ewentualnie centrala na szynę DIN OptimaGSM-PSD9M
- EXP-I8 ekspander WEJŚĆ
- TRP-1 Panel dotykowy
- odbiornik radiowy RF-4-2K
- EXP-O8R-RN -D9M ekspander wyjść 230V
- CZUJNIK TEMPERATURY
- kabel do programowania zamiennie AP-IP do programowanie przez sieć LAN

Pytanie czy przy takiej konfiguracji jestem w stanie osiągnąć zamierzony efekt? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

robertm

Witam,
Na początku gratuluje konkretnego określenia wymagań, tak właśnie powinien każdy zaczynać inwestycję !

Wszystkie funkcje które Pan opisał można zrealizować na systemie OptimaGSM.
Będzie to wymagało przygotowania przez instalatora funkcji logicznych.

Jeżeli chodzi o dobór urządzeń to proszę jeszcze pamiętać o antenie GSM.
Polecam też moduł AP-IP na stałe, nie tylko do programowania - będzie miał Pan możliwość sterowania alarmem oraz wyjściami poprzez dowolne urządzenie z przeglądarką internetową wspierającą HTML5.

pankracy

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Proszę jeszcze o informację czy wykorzystując ekspander wyjść EXP-O8R-RN-D9M mogę do niego bezpośrednio podpiąć urządzenia 230 V typu pompy, oświetlenie i czy można tym ekspanderem sterować również bezpotencjałowo na kolejnych wyjściach np. brama garażowa czy rolety?

robertm

W EXP-O8R-RN-D9M - elementami wykonawczymi jest 8 przekaźników do którymi można sterować bezpośrednio obwody 230VAC.
Maksymalne dopuszczalne parametry dla pojedynczego przekaźnika to: to 8A / 250VAC
Również te przekaźniki można wykorzystać do sterowania bramy, czy rolet.

Andriu_un

Witam.
Aby nie zaśmiecać forum nowymi tematami zwracam się z pytaniami......
Realizuje budowę jestem na etapie murów wiec pora odpowiednia by dobrać system alarmowy z uwzględnieniem automatyki.
Obiekt to parter z poddaszem użytkowym ok 130m.
Ochrona obiektu skupia się raczej na parterze.
W którym jest 7 otworów okiennych z roletami oraz 4 pomieszczenia, nie biorę pod uwagę przedpokoju wszak nikt nie będzie  majstrował w drzwiach antywłamaniowych jak wystarczy wywalić szybę w drzwiach wejściowych z tarasu.
Rozpatrując moje potrzeby rozważam następujący sposób montażu systemu.
Centrala umieszczona w skrzynce w pomieszczeniu technicznym( kotłownia) w przedpokoju oddalonym ok 2m w linii prostej panelTPR-1F-O oraz skrzynka z zabezpieczeniami elektrycznymi - w niej umieszczony zostanie moduł ekspandera wyjść i ew HUB-IQPLC
Wybór padł na :
- OptimaGSM-D9M tu padają pytania:
1) odnośnie zasilacza - centrala współpracuje tylko z dedykowanym zasilaczem PSR-ECO-5012-RS???
Czy mogę podłączyć inny zasilacz buforowy?? - jeśli tak to w jakim zakresie centrala toleruje napięcie wejściowe, wszak na wyjściu zasilaczy buforowych napięcie wyjściowe jest takie jak na baterii.....
OptimaGSM-PS-D9M ma wbudowany zasilacz jakiej wydajności prądowej czy on "pociągnie" centralę 5 czyjek sygnalizator, panel dotykowy + ekspander wyjść oraz przyszłościowo HUB-IQPLC ?

2) domniemam że niema problemu z montażem AP-IP Modułu komunikacyjnego TCP/IP. w dedykowanej obudowie modułowej?
Jak wyprowadza się kabel połączenia internetowego?
3) do centrali zostanie podłączone 5 czujek ruchu (4 dół oraz 1 sztuka na piętrze) jakim przewodem prowadzić instalacje?
Ile jest wejść bez ekspandera 8?
4) Automatyka w zasadzie skupi się na sterowaniu rolet ( opuszczaniu/podnoszeniu całej grupy ) i ew możliwość zdalnego załączenia światła w celu symulacji obecności w wybranym punkcie, oraz pomiar 2 temperatur  lub może integracja ze sterowaniem pieca na pelet....tu musze doczytać....hihihi.
W zasadzie nie wiem jeszcze jakie będą rolety...oraz sposób ich sterowania....może jakieś sugestie?
5) wiadomo sygnalizator akustyczno optyczny tu brak pytań
6) czy jest możliwość sterowanie załączeniem alarmu np. poprzez brelok lub  kartę RIFID? zbliżając do TPR-1F-O? bo z pilota to RF-4
To było na razie tyle.
Pozdrawiam.
Andrzej







robertm

Witam,
1. OptimaGSM-D9M zasilanie: U = 9V÷14V/DC min/max @ 1,5A min. (dla pracy jako centrala wymagane użycie zasilacza PSR-ECO-5012-RS)
OptimaGSM-PS-D9M zasilanie:
U = 16V÷20V/AC min/max @ 30VA min.
U = 20V÷28V/DC min/max @ 0,7A min.
Napięcie wyjściowe zasilacza OptimaGSM-PS Un= 13,8V/DC (+/- 2%) U=9,5V-13,8V/DC**
Moc zasilacza OptimaGSM-PS 20W, wydajność prądowa 1.5A
Musi Pan wykonać bilans prądowy.
Przy standardowych czujkach powinien wystarczyć bez problemu zasilacz wbudowany

2.  Po lewej stronie obudowa ma nacięcie przez które można wprowadzić kabel ethernetowy.

3. Bez ekspanderów na płycie głównej jest 8 wejść i dodatkowo każdy panel TPR ma dwa wejścia.

Okablowanie systemu powinno być wykonane przy pomocy kabli słaboprądowych. Ponadto powinno być zgodnie z przepisami i normami w szczególności dotyczy to: doboru typu i przekroju kabli, odległości od okablowania 230V/AC itd.
Magistrala systemowa RopamNET (EIA-485) powinna być wykonana z użyciem:
UTP, STP, FTP tzw. skrętka komputerowa, YTSKY (opcjonalnie) kable telekomunikacyjne (parowane),
Sygnały i zasilanie panelu powinno być prowadzone w jednym kablu. W przypadku użycia kabli ekranowanych, ekran należy podłączyć punktowo do obwodu PE w obudowie centrali.
Magistrala RopamNET musi mieć architekturę pętli a końcowe urządzenia muszą mieć terminację 120 .
W przypadku instalacji wykonanej w architekturze gwiazdy należy użyć 2 pary z przewodu i wykonać pętle tj. 1 para doprowadza magistralę do urządzenia a druga wychodzi na
kolejne i w miejscu centralnym należy je połączyc zgdonie ze sztuką.
Pozostałe połączenia należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia a jeżeli nie ma takowych można wykorzystać kable:
YTDY, YTLZ,
UTP, STP, FTP,
YTSKY,
inne słaboprądowe, zgodne z przepisami, normami, wymaganymi przekrojami.

4. Jeżeli nie wie Pan jak będzie rozwiązane sterowanie roletami - to może warto wykonać uniwersalną instalacje i przewidzieć np. osobną rozdzielnię na przekaźniki do sterowania roletami.

6. Nie mamy jeszcze :) w ofercie rozwiązań RFID - Co do pilota moze to być RF-4 lub polecam pilot dwukierunkowy do systemu Aero - ma Pan od razu informacje zwrotną na pilocie o stanie systemu zarówno optyczna jak i akustyczna.
Pilot będzie w sprzedaży od czerwca.


Andriu_un

Witam...
Dziękuje za  za wyjaśnienia.
Czyli aby stosować nowy pilot trzeba doposażyć centralę w APm-Aero.....
Gdzie znajdę info na temat nowego pilota?
Jeszcze pytanie odnośnie zasilania czy OptimaGSM-PS-D9M musi mieć podłączony akumulator - rozważam buforowanie 24V DC na wejściu.
Pozdrawiam.
Andrzej.

robertm

Witam,
Zgadza się Keyfob-Aero wymaga APm-Aero
TR-4 natomiast wymaga RF-4

Opis KeyfobAero - pojawi się na naszej stronie www.

Nie musi być akumulatora - jednak jest zalecany.