OptimaGSM-PS włączenie światła w kilku miejscach plus przez telefon

Zaczęty przez stopi, Lipiec 24, 2017, 18:02:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

stopi

Nigdzie nie mogę znaleźć sensownego rozwiązania. jak podłączyć przekaźnik tak żebym mógł niezależnie włączać światło w pokoju z włącznika i z centrali. Gdzieś przeczytałem, że nikt mi nie zdradzi tajemnic instalatorów, bo on za to biorą pieniądze.
A np. czy do wejścia centrali da się podpiąć 3 włączniki światła dzwonkowe tak jak do przekaźnika bistabilnego i czy centrala będzie wiedziała kiedy kliknąłem na włącznik ? Może by dało radę wtedy w centrali ustawić, że na kliknięcie włączyć a na następnie wyłączyć światło, a może są jakieś dodatkowe przekaźniki.

Marcinus

Teoretycznie nie powinno sprawić to większego problemu: włącznik dzwonkowy od światła w pokoju należy podpiąć pod wejście centrali n.p. I4, zaś zasilanie przekaźnika załączającego obwód elektryczny światła trzeba podpiąć pod któreś z wyjść: n.p. O4 (i jak napisałeś ustawić wyjście, jako bistabilne) a potem w LogicProcesor przepisać stan wejścia I4 na wyjście O4

piszę teoretycznie, bo jeśli ustawimy wyjście O4, jako uruchamiane przez "Logic procesor" to już nie uruchomimy tegoż wyjścia z poziomu aplikacji RopamOptima. W centrali OptimaGSM wyjście jest załączane albo przez Logic procesor albo przez www - nie ma obu możliwości naraz. Przypomnę, że w centrali NEO była dowolność - wyjście mogło być załączone przez wejście w logice oraz z poziomu aplikacji RopamDroid i z poziomu manipulatora TPR - co było dość wygodne.

Czytałem na forum objaśnienia Pana Roberta, że jest to tez możliwe w centrali OptimaGSM, ale trzeba odpowiednio napisać skrypt w Logic Procesor ...
Brakuje mi trochę takiej możliwości - przykład: w mojej instalacji CWU cyrkulacja wody jest załączana po wykryciu ruchu przez czujkę w kuchni. Ta sama cyrkulacja przydaje mi się też do wychładzania zbiornika CWU przy dłuższej nieobecności w domu - gdy przez tydzień nie ma rozbioru ciepłej wody i jest ryzyko przegrzania instalacji z glikolem. Cyrkulacja doskonale ;) wychładza wodę w bojlerze. No ale jak mam w Logic Procesor ustawione załączenie wyjścia O5 (z przekaźnikiem podłaczonym do pompki cyrkulacyjnej) przez czujkę ruchu na wejściu I3 to niestety nie mogę załączyć wyjście O5 z poziomu aplikacji RopamOptima.

stopi

no to ta wersja mi odpada. Po to chcę zrobić przez centralę, żebym mógł włączyć i wyłączyć zdalnie. W tej sytuacji może zostać przekaźnik bistabilny. A są jakieś inne sposoby ?

Jeszcze wymyśliłem, że mogę zrobić przez przekaźnik bistabilny ale na wyjściu przekaźnika do przewodu zasilającego oświetlenie podłączyć przewód od przekaźnika centrali. Wtedy tylko było by to niezależne oświetlenie z centrali. Jak bym je włączył zdalnie to musiał bym tak samo wyłączyć bo mimo pstryknięcia przyciskiem było by zasilanie. Oczywiście wszystko na jednej fazie. Czy to dobre rozumowanie ?
To jakie ja mogę bajery oświetleniowe zrobić na tej centrali ? ;)

RobertH

Proponuje zapoznać się z płytą CD, jest tam kilka przykładów sterowania wyjściem z wielu źródeł.
Proponuje narysować schemat, określić wymagania i działanie i przerobić notę wg swoich potrzeb.

W nocie aplikacyjnej  np. an_optimagsm_rolety.pdf
"Sterowanie możliwe jest poprzez:
• wejścia (przyciski impulsowe)
• panel dotykowy TP (przyciski bezpośredniego sterowania wyjść)
• sms
• uzbrojenie/rozbrojenie systemu alarmowego"

Wystarczy wykorzystać tylko jedno z wyjść np. 'roleta góra'  i jego ustawienia ze zmianą przekaźnika czasowego z 'Pons' na 'MonoB' z czasem '0'.

stopi

Witam.
Robię elektrykę w swoim domu. Ogarnąłem już problem z podłączeniem światła na jeden włącznik, podlewaniem trawnika z użyciem elektrozaworu 24v i teraz chcę jeszcze podłączyć podwójne oświetlenie w salonie ale najlepiej przy użyciu jednego wejścia do centrali.
Czy jest możliwość ustawienia centrali aby na jedno użycie przycisku impulsowego uruchamiało się jeden przekaźnik a np na dwa szybkie drugi na drugim wyjściu ?
jest na to jakiś schemat ?

mirekgrz

moze zastosujesz logic processor Zliczanie impulsow i czasu Ustawiajac jakis czas po impulsie centrala bedzie wiedziec co zrobic, tzn. jedno uzycie przycisku impulsowego i odliczenie np 2 sek ma wlaczyc jeden przekaznik, zas nacisniecie dwa razy przycisku w czasie krotszym niz 2 sek uruchomi drugi przekaznik Trzeba sprobowac

mirekgrz

Tak na szybko przygotowalem skrypt. Byc moze trzeba go ulepszyc

stopi

dziękuję za pomoc, podłączę tylko zasilanie domu i od razu spróbuję jak to działa, oczywiście dam znać.

tecnover

Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę czas reakcji centrali na wykrycie impulsu z wyłącznika. U mnie przy stosowaniu wyłączników monostabilnych czasami trzeba było ten przycisk przytrzymywać, żeby centrala w ogóle zareagowała (czas reakcji centrali rzędu 0,2...0,5 sekundy jest niestety dłuższy od czasu typowego kliknięcia wyłącznikiem dzwonkowym). Wobec powyższego stosowanie funkcji podwójnego kliknięcia może być mało komfortowe, ponadto trzeba wziąć jeszcze pod uwagę trzecią funkcję tego samego przycisku - wyłączenie oświetlenia. Ja u siebie po pewnym czasie zrezygnowałem z wyłączników dzwonkowych i stosuję jedynie wyłączniki bistabilne i pod takie wyłączniki dostosowałem napisany program.