automatyka ustawienie bramy garażowej

Zaczęty przez michalth, Sierpień 25, 2022, 13:05:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

michalth

Witam,

Jestem posiadaczem centrali ROPAM NEOGSM-IP.
Mam zamontowaną bramę garażową z napędem Somfy.
Chciałbym się dowiedzieć jak ją podłączyć, żeby wiedzieć w jakim jest położeniu (otwarta/zamknięta). Na razie podłączyłem ją przez przekaźnik do wyjścia O5 i jest sterowana impulsem.
Czy napędy Somfy posiadają wbudowany kontrakton, czy muszę osobno dokupić i jak go ustawić?

Potrzebuję wiedzieć w jakim położeniu jest brama, ponieważ później chciałbym ustawić automatykę, że po naruszeniu innego kontraktonu (które będzie znajdował się w szafie pancernej)aby brama garażowa zamykała się jeśli będzie otwarta.
Czy taki proces musze ustawić przez Logic?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Michał

wojtek06061989

To czy somfy ma sygnalizację otwarcia musisz sprawdzić w instrukcji, jeśli nie dajesz kontaktron na bramę i podłogę i już masz stan bramy załatwiony.
Druga kwestia to czy somfy ma jedno wejście działające zamknij / stop / otwórz podejrzewam że tak, a jeśli tak to musisz zrobić regułę w LP że jesli naruszona szafa pancerna i otwarta szafa to zamknij, istotny jest tutaj warunek zamkniętej bramy aby był sprawdzany w przeciwnym razie będzie zamykać i otwierać :)
Pozdrawiam
 

michalth

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Założę sobie kontrakton do bramy.
Brama działa na zasadzie: wejście działające zamknij / stop / otwórz.
Czy jesteś mi w stanie pomóc z regułą w logic zakładając że brama ma wyjście O5, kontrakton bramy I6, a kontrakton szafy I7?
Chciałbym aby kontrakton w szafie był na strefie 2.

wojtek06061989

Jeśli dobrze rozumiem to powinno działać.
Jedyny problem który może występować to jeśli brama będzie w trakcie otwierania kontaktron bramy już pokaże że jest otwarta, to jeśli w tym momencie otworzysz szafę to brama zamiast się zamykać zatrzyma się.
Rozwiązaniem tego może być zmiana trybu pracy bramy na zamknij - otwórz (bez funkcji stop), lub kontaktron w takim miejscu że dopiero po pełnym otwarciu zostanie naruszony ale ma to swoje inne minusy.
Pozdrawiam

michalth

Dziękuję bardzo. Jak sobie założę kontrakton na bramę to od razu sprawdzę.

michalth

Wojtek,
Założyłem już sobie kontrakton na bramę, chciałem wgrać logikę od ciebie ale mam z tym problem. Nie chce mi się wgrać logika. Czy napisałbyś jak mam to zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc.

wojtek06061989

Witam. musisz odpalić diagram edytor i do niego wrzucasz plik, po czym albo bezpośrednio export do centrali albo generujesz skrypt zapisujesz txt i to wrzucasz do centrali