okablowanie magistrali

Zaczęty przez karolk, Listopad 24, 2017, 09:27:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

karolk

Czy można podłączyć ekspander EXPO8RRND9MG za pomocą kabla YTDY 6x0.5? Zmieniłem miejsce instalacji tego ekspandera i niestety nie mam tam doprowadzonej skrętki tylko zwykły kabel słaboprądowy.

Karol

lesnik

Witam
Mam podobny problem. Po poprzednim właścicielu odziedziczyłem okablowanie wykonane przewodem domofonowym 8x0.5mm. Czy będzie działał na tym panel TPR-1? Odległość między panelem a centralką to ok. 8 metrów.

RobertH

Dla 30-50m, nie ma to znaczenia może być YTDY.
Przewody mają być miedziane, ciągłe i prawidłowo prowadzone w stosunku do instalacji 230VAC.

Należy prawidłowo założyć na najbardziej oddalonych urządzeniach zworki JT !

Stefko

Mam podłączone manipulatory TPR przez YTDY w odległości ok. 25 i 30m, od 1,5 roku i nie miałem z tym żadnych problemów.

RobertH

#4
Krótkie wytyczne co do okablowania.

Opcje okablowania:
Przewody do czujek to h=2-2.5m od podłogi (najładniej wygląda pd samym sufitem, luz 5cm) [YTDY 4x0,5, 8x].
Przewody do paneli i klawiatur to h=1.4-1.5 m (zakończyć puszką fi60) [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewody do czujek temp, TSR (opcja) podobnie jak panele lub osprzęt elektryczny 1.2-1.5m (w miejscach bez przeciągu, nasłonecznienia itp, zakończyć puszką fi60) [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewody do sterowania głowicami i pompami - sprowadzić w jedno miejsce do rozdzielni gdzie będzie zamontowany EXP-O8R-RN  [np. 3x1,5 lub 4x1,5]
Przewód  np 2 miedzy centrala a rozdzielnią do sterowania CO + oczywiście zasilanie 230V z głównej rozdzielni. [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewód UTP 5e np 2 miedzy centrala a piecem CO. [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].

Opcje:
Przewód UTP 5e do routera od internetu (na przyszłość) [UTP5e].
Przewody do automatów bram, otwieranie dzwonieniem np. bramy wjazdowej bez pilota [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewód do pieca CO, przy pomocy czujników temp. można zrobić termostat pokojowy z kalendarzem i sterowaniem zdalnie temp [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewody do dodatkowych paneli i klawiatur (np. ukryć w puszkach od włączników elektrycznych) [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewody do czujek temp, TSR (opcja) podobnie jak panele lub osprzęt elektryczny 1.2-1.5m (w miejscach bez przeciągu, nasłonecznienia itp, zakończyć puszką fi60) [UTP5e opcjonalnie YTDY 8x0,5].
Przewody do do sterowania urządzeniami 230V  lub w miejsce np. gniazda doprowadzić 4x (jedna żyła pozwoli na sterowanie w przyszłości [np. 3x1,5, 4x1,5])
(rozdzielnia musi mieć zapas miejsca na montaż przekaźników, przewód UTP 5e np 2 miedzy centrala a rozdzielnią do sterowania, komunikacji).