Termostat w Optima

Zaczęty przez HM, Wrzesień 26, 2016, 21:57:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

HM

Witam

Czy ktoś zna sposób na rozwiązanie problemu ze sterowaniem przekaźnikami termostatów przy pomocy innych przekaźników, niż w panalach TPR. Nota aplikacyjna opsuje sposób sterowania dowolnym przekaźnikiem za pośrednictwem skryptu. Ale użycie zmiennych tr1 oraz tr2 działa połowicznie. To znaczy działa tylko sterowanie zmienną tr1.

Być może ma ktoś bardziej obszerną dokumentację do alarmu Optima, bo ta dostępna na stronie producenta jest w stanie szczątkowym. Firma obiecuje aktualizację dokumentacji, ale nie wiem czy uda się dokonać takiej aktualizacji do końca wieku.

O profesjonalizmie może świadczyć odpowiedź na pytanie o dostęność informacji o zmianach wprowadzonych w kolejnych wersjach firmware:
"instrukcja użytkownika będzie poprawiona. A informacje o wydaniu to nasza sprawa: poprawki i nowe funkcje."

Produkt, którego obsługi trzeba się uczyć metodą prób i błędów bo producent nie jest łaskaw udostępnić instrukcję .
Moją intencją nie jest doradzanie jak projektować urządzenia bo po moich wypowiedziach widać całkowity brak znajomości sztuki

robertm

#1
Witam,
Sprawdziłem działanie sterowania za pomocą zmiennych tr1 i tr2 i nie znalazłem problemu.
Nie znam Pana konfiguracji więc sprawdziłem przepisanie na wyjścia jak w załączniku.
Testowane na wersjach OptimaGSM SV2.4 , TPR-1 SV1.4


PS. Co do dokumentacji w najbliższych dniach ukarze się spora aktualizacja.

HM

Czy do działania funkcji termostatu potrzebne są fizyczne moduły tpr?
Moją intencją nie jest doradzanie jak projektować urządzenia bo po moich wypowiedziach widać całkowity brak znajomości sztuki

robertm


grzes75

Czy jest (będzie) możliwość używania termostatu i przekaźnika jednocześnie w panelu TPR?
OptimaGSM-PS v2.3
TPR x2 1.4
EXP-I8
EXP-I8-RN-1
EXP-O8T-RN
RF-4
AP-IP 1.5

robertm

Nie, w przypadku korzystania z funkcji termostatu - przekaźnik jest elementem wykonawczym termostatu.

Proszę opisać, jaką konkretnie chce Pan osiągnąć funkcjonalność - możliwości jest dużo.

grzes75

Utknąłem na jednej rzeczy, a mianowicie chciałbym osiągnąć w LP możliwość dynamicznej zmiany progu temperatury.
Założenie :

temp z czujnika 22 °C i nastawa progu załączenia wyjścia +2 °C czyli 24° i analogicznie
temp 30° próg zał 32°
temp 43° próg zał 45°
temp 12° próg zał 14°

W LP jest możliwość zrobić > < od, ale jest to nastawa stała raz ustawiona i zaprogramowana, a chciałbym, aby się zwiększała dynamicznie nie ingerując poprzez programowanie (zawsze większa o 2 od zmierzonej na czujniku)?
OptimaGSM-PS v2.3
TPR x2 1.4
EXP-I8
EXP-I8-RN-1
EXP-O8T-RN
RF-4
AP-IP 1.5

robertm

Proszę może użyć w LP zamiast wartości temperatury wskaźników temperatury i może Pan wykorzystać histerezę ustawiona na 2 stC
thb1÷thb4
wskaźnik temperatury dla progu B jeżeli wybrany tryb H, przyjmuje wartość binarną 0 lub 1
1 = temp. > H
0 = temp < (H-histereza)

tlb1÷tlb4
wskaźnik temperatury dla progu B jeżeli wybrany tryb L, przyjmuje wartość binarną 0 lub 1
1 = temp. < L
0 = temp > (L+histereza)






grzes75

Jutro sprawdzę i przetestuję powyższe rozwiązanie.

I kolejne pytanie, bo nie wiem czy tak ma być czy to bug.

Dla celów testowych stworzyłem 2 logiki
Pierwsza w warunkach marker M1 sterowany z przekaźnika czasowego (blinkier) i on ma wysterować odpowiednio wyjścia O1 zbocze narastające i O2 zbocze opadające.

Brak wysterowania wyjść.
int M1;
int M1p;
int O1;
int O2;
main(){
gbenv();
M1p=M1;O1=geto(1);
O2=geto(2);
while(1){
gbenv();
O1=geto(1);
O2=geto(2);
if((M1p==0&&M1==1)){
O1=1;
};
if((M1p==1&&M1==0)){
O2=1;
};
M1=blnk(0,1,0,3);
M1p=M1;
seto(1,O1);
seto(2,O2);
};
};


Druga, wysterowanie za pomocą wejść I1 i tu wszystko działa poprawnie.

int I1;
int I1p;
int O1;
int O2;
main(){
gbenv();
I1p=geti(1);
O1=geto(1);
O2=geto(2);
while(1){
gbenv();
I1=geti(1);
O1=geto(1);
O2=geto(2);
if((I1p==0&&I1==1)){
O1=1;
};
if((I1p==1&&I1==0)){
O2=1;
};
I1p=I1;
seto(1,O1);
seto(2,O2);
};
};


W związku z powyższym, czy użycie markera wraz ze zboczami narastającym i opadającym jest możliwe?
OptimaGSM-PS v2.3
TPR x2 1.4
EXP-I8
EXP-I8-RN-1
EXP-O8T-RN
RF-4
AP-IP 1.5

robertm

#9
Witam,
Kod działa poprawnie.
Wyjścia ustawiane są wg timera na końcu co powoduje, że nigdy nie ma wykrycia zmiany zbocza.
Jeżeli timer blink ma ustawiać flagę M1 i ma to być wykorzystane jako wejście - musi Pan zmienić kolejność i ustawić timer blnk przez sprawdzaniem zbocza.
Operacja możliwa do wykonania jedynie w kodzie skryptu po wcześniejszym przełączeniu na edytor tekstowy.




int M1;
int M1p;
int O1;
int O2;
main(){
gbenv();
M1p=M1;O1=geto(1);
O2=geto(2);
while(1){
gbenv();
O1=geto(1);
O2=geto(2);
M1=blnk(0,1,0,3);
if((M1p==0&&M1==1)){
O1=1;
};
if((M1p==1&&M1==0)){
O2=1;
};
M1p=M1;
seto(1,O1);
seto(2,O2);
};
};

HM

Niedługo minie 1,5 miesiąca. To trochę więcej niż kilka dni. A nowej dokumentacji jak nie było tak nadal nie ma...
Moją intencją nie jest doradzanie jak projektować urządzenia bo po moich wypowiedziach widać całkowity brak znajomości sztuki

robertm

Zaktualizowana instrukcja instalacji jest do pobrania przy produkcie.
https://ropam.com.pl/pl/towar/389/optimagsm.html

Opis LP zaczyna się na 164 str.
Jest również dla ułatwienia dodatkowy dokument: OptimaGSM-LogicProcessor
Jest to wycinek z pełnej instrukcji opisujący tylko LP.

sebico

#12
Widzę w instrukcji opis wersji softu 2.5 dla optimy, kiedy będzie do pobrania?
Cytat: robertm w Listopad 08, 2016, 10:04:36
Jeszcze trwają testy.
ok. dzięki za odpowiedź

robertm