Basic GSM - Ocena zastosowania w sterowaniu silnikiem pompy głębinowej.

Zaczęty przez Florek, Maj 06, 2015, 13:30:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Florek

Witam serdecznie, proszę o potwierdzenie możliwości zastosowania modułu Basic GSM w moim projekcie.

Zastosowanie: sterowanie cewką stycznika pompy głębinowej.

Wejścia:1- Włączenie pompy "na sztywno" zwane dalej umownie MANUAL; 2-Wyłączenie pompy, zarówno z MANUAL jak i z trybu AUTO czyli powiedzmy OFF oraz 3-Włączenie pompy a jej praca uzależniona od ciśnienia w układzie zwane AUTO - czujnik/przetwornik ciśnienia podłączony do AI.

Na czym polega problem?
Otóż zastanawiam się, czy można zaprogramować moduł tak, by po naciśnięciu na AUTO (lub SMS z komendą "on")sterownik załączył pompę poprzez wyjście OUT1 i przez około dwie minuty ignorował niskie ciśnienie wody - wartość poniżej progu na wejściu analogowym. Czas ten jest potrzebny na napełnienie wodą linii przesyłowej oraz deszczowni.
Po tym czasie sterownik utrzymywał by załączoną pompę kontrolując ciśnienie wody/wejście analogowe-woda w deszczowni wypływa przez dyszę przez co w układzie jest ciśnienie.
W przypadku spadku ciśnienia - który to spadek nastąpiłby po tym, jak woda po zakończeniu podlewania wypływa już nie dyszą a zaworem zrzutowym sterownik po czasie około pół minuty wyłącza pompę.

Dodatkowo: Tryb MANUAL, dostępny tylko z przycisku = brak kontroli nad ciśnieniem: chcę nalać wody do zbiorników i nie potrzebuję nadzoru automatyki.
Tryb AUTO i OFF dostępne z przycisków na kasecie sterującej i poprzez komendy SMS.

Czy do takiego zastosowania nada się moduł Basic GSM? Kabelki podłączę niemal ich nie widząc ale nie miałem jeszcze potyczek z programowaniem - i w końcu nadszedł ten czas;)

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

RobertH

Witam,

W BasicGSM jest możliwość stworzenia do 8 warunków logicznych i przekaźników czasowy.
Nie widzę większego problemu w stworzeniu zależności wejścia -> zależności logiczne/przekaźniki czasowe.
Na przykład:
- tryb MANUAL przekaźnik czasowy: Set/Rest od wejść np. I1, I2,
- tryb AUTO to zależność logiczna AND progu AI Lo i np. stan wejścia I3 [flaga AI Lo będzie w miała logiczne 1 dla progu AI<Lo a wyłączy się dla AI> (Lo+histereza]
w trybie AUTO start 2 minutowy to np. funkcja OneShot od I3,
- wszystkie sygnały należy zsumować w funkcjach logicznych lub poprzez fizyczne wyjścia OC.

Oczywiście takie sterowanie musi posiadać dodatkowe zabezpieczenia niezależne od automatyki np. pływak i wyłącznik awaryjny.




Florek

Dziękuję.

Oczywiście zabezpieczenie silnika już zrealizowane wyłącznikiem silnikowym, czujnikiem zaniku fazy, bezpiecznikami, stycznikiem etc. Zabezpieczenie przed suchobiegiem z racji kilkukrotnie wyższej wydajności studni do możliwości pompy w tym przypadku pomijalne. Z resztą nie ma już możliwości instalacji żadnych czujników poziomu - może kiedyś zabezpieczenie podprądowe jako panaceum na ewentualny suchobieg?

Teraz kupię sobie moduł w celach ćwiczebnych, na razie na stole symulując obecność fizycznych elementów "posiłuję się" z logiką  ;)

Mam nadzieję, że w razie problemów będę mógł liczyć jeszcze na podpowiedź.  ;D

Nie mogę dodać jakiegokolwiek załącznika, wyskakuje błąd: "Nie można uzyskać dostępu do ścieżki wysyłania załączników!" a chciałbym zadać parę pytań i prosić o podpowiedzi i krytyczne wnioski.