Automatyka budynkowa

Zaczęty przez zavil, Maj 22, 2023, 11:46:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

zavil

Witajcie,
Proszę o poradę dot czujników temp/wilgotności/CO2.
Jestem na etapie rozkładania instalacji elektrycznej. W budynku będzie automatyka na Grentonie i myślę, że pomiar temperatury pomieszczeń wykonam w 1-wire. Zostaje jeszcze pomiar wilgotności i CO2. Czy mieliście już doświadczenie z takimi czujnikami?
Uprzedzając może niektóre podpowiedzi. Nie zależy mi na czujnikach porozkładanych gdzieś na szafkach producentów zabawek typu Xiaomi/Tuya itp. Szukam czujników na/dopuszkowych do spięcia z automatyką budynkową.
https://gbgroup.com.pl/jak-wybrac-odpowiedni-panel-hmi/

Yaaro

Witam. Ja mam u siebie czujniki temperatury, wilgotności i jakości powietrza RHT -AQ-RN oraz czujniki temperatury TSR-1. Czujniki TSR-1 jako informacyjne z zasilania i powrotu ogrzewania podłogowego i zasilania/powrotu zasilania bufora przez pompę ciepła. Czujniki RHT- AQ-RN informacyjno-funkcyjne sterują pracą grup pompowych, wentylatorami w łazienkach i docelowo rekuperacją. Na tą chwilę pracje 7 czujników. Czujniki są bardzo dokładne, dobrze skalibrowane, pracują stabilnie. Co do okablowania to ja trochę "przestrzeliłem" gdyż wykonałem instalację w topologii gwiazdy a wystarczyło położyć kabel od punktu do punktu zgodnie z topologią magistrali Ropam. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać po jednej parze kabelków do stworzenia odpowiedniej topologii ale przy dłuższych przewodach mogą nastąpić spadki napięć i należy mieć to na uwadze. Jak będzie potrzeba to czujniki zostaną również "zaprzęgnięte" do sterowania zaworami na rozdzielaczach podłogowych ale narazie nie miałem jeszcze możliwości "pobawienia" się taką funkcjonalnością. Wątpie czy przy tak dużej bezwładności ogrzewania podłogowego uda się to jakoś sensownie regulować. Pewnie z układem grzejnikowym mogło by się fajnie sprawdzić. Narazie założenia są takie, że z wykorzystaniem progów temperatur przy odpowiednim spadku temperatury w sypialniach zostają załączone odpowiednie grupy pompowe które pobierają wodę z bufora i oddają cieplo do pomieszczeń. W tym samym czasie pompa ciepła co kilka minut sprawdza deltę wody na buforze i jeżeli stwierdzi spadek temperatury to uruchamia sprężarkę i podgrzewa odpowiednio wodę. W planach mam również wykorzystanie termometrów w funkcji "termostat" do zapewnienia odpowiedniej temperatury w łazienkach. Dogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych drabinkowych w okresach przejściowych rano i wieczorem oraz do np wysuszenia ręczników (załączanie czasowe). Mam jeszcze pomysł na wykorzystanie czuników temperatury do wysterowania żaluzji fasadowych przy dużym nasłonecznieniu i szybkim wzroście temepratury ale pewnie trzeba by to było ogarnąć jakąś logiką a na to potrzeba czasu którego narazie z racji wykończania domu po prostu nie mam. Na koniec dodam jeszcze, że na tą chwilę w moim systemie pracuje jeszcze expander świateł, sterownik rolet i expander wyjść. W najbliższych planach postawienie Home Asisstanta i spięcie wszystkich możliwości systemu do poziomu jednej aplikacji. Jedyne co na tą chwilę nie daje mi spokoju to że centrala może może obsłużyć maksymalnie 8 czujników pomimo tego że na różnych magistralach możemy ich podłączyć dużo więcej. Przy okazji pytanie do Panów Robertów czy centrala może po protokole mqtt przekazywać informacje do HA z większej liczby czujników pracujących na różnych magistralach czy tylko z tych 8 czujników "zadokowanych" w systemie ? Na koniec chciałbym jeszcze pochwalić zespół Ropama za "normalne-zdrowe" podejście do klienta. Miałem ostatnio przyjemność korzystać z serwisu firmy Ropam i jestem bardzo miło zaskoczony całą procedurą od przyjęcia produktu do naprawy aż powrotu urządzenia.