Problem z centralką NeoGSM-IP - Wifi oraz część wejść

Zaczęty przez kszulc, Luty 25, 2020, 09:51:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

kszulc

Dzień dobry,

Mam problemy z nowo zakupioną centralką NeoGSM-IP.

Problem pierwszy polega na dziwnym zachowaniu WiFi centralki. Aby zestawiło się poprawnie potrzeba niekiedy 5 lub więcej restartów modułu WiFi w KDManagerze, a wychodząc z trybu serwisowego niekiedy trzeba "wykopać" urządzenie z routera wifi aby ponownie poprawnie się podłączyło. Zasięg jest prawie idealny w KDManagerze - 2 metry od access pointa. Sieć WiFi zbudowana w oparciu o urządzenia Mikrotik. Jestem administratorem sieciowym, więc zagadnienia sieciowe są mi bliskie.

Drugi problem polega na tym, iż wejścia I1-I3 pomimo poprawnego podłączenia nie wykrywają stanów z czujek natomiast I4-I8 działają poprawnie, z tym, że czasami dzieje się tak, że zaczyna działać na odwrót I1-I3 a przestaje I4-I8. Zasilanie czujek  podpięte pod AUX1 i GND1.
Dokonywałem już testów ze zmianą softu na 1.9 - oryginalnie 2.0, restartem do ustawień fabrycznych, nic nie pomaga. Testów dokonywałem również "na stole" blisko access pointa wifi z luźnym okablowaniem i podmianą PIRów.
Proszę o informację czy czasami nie trafił mi się felerny egzemplarz centralki NeoGSM-IP, gdyż straciłem już 2 dni na szukaniu problemu i cały czas ten sam rezultat. Zestaw jest z zasilaczem Ropam PSR-ECO-2012 oraz ROPAM TPR-4WS.

wojtek06061989

Co do wifi to jest chyba jakiś bug, ja miałem identyczny problem,  u siebie mam access pointy i kontroler wifi firmy Ruckus i identyczne objawy. Na próbę użyłem zwykłego TP link i wszystko śmigało aż miło.  Także wygląda jakby na profesjonalnych AP był problem. Ja rozwiązałem problem podłączając centralę po kablu LAN.
Co do drugiego problemu w jaki sposób masz podłączone czujki? 2EOL/NC? rezystory dałeś?

kszulc

Czujki NC bez rezystorów. Zasilanie podłączone pod  AUX i GND a wejście pod Ix oraz GND z tej samej kostki.

wojtek06061989

Hmm a jaka czujka? może ma ona wbudowane rezystory i są one załączone?

kszulc


kszulc

@wojtek06061989 miałeś rację. Zmieniłem testowo access point na inny również Mikrotik i centralka łączy się bez problemu.
Potestowałem też na innych i wygląda niepokojąco - centralka ma problem z:
- systemem Ruckus Zone Director 3000
- Aruba IAP 205, 207
- Mikrotik RB951Ui-2HnD, RB951G-2HnD i wygląda, że wszystkie na układzie wlan Atheros 9344
Chyba ROPAM musi się wziąć za lepsze testy i modyfikację firmware'u wlan/centraki.

Działa na:
- Mikrotik CAP AC na układzie wlan IPQ-4018

Co do czujek problem jeszcze nie rozwiązany...

wojtek06061989

Cieszę się że potwierdzasz moje spostrzeżenia, w sumie jako pierwszy  ;)
Ja testowałem na AP Ruckus R300 i ZD1100.
Myślę że warto zgłosić to do Ropam, może przyjrzą się problemowi.

Co do czujek nie ma zbytnio pomysłu, jeśli podłączenie i konfiguracja są poprawne to może napisz lub zadzwoń bezpośrednio do serwisu, myślę że pomogą, lub może pan Robert odezwie się tutaj na forum.
Generalnie serwis mają bardzo ogarnięty i można liczyć na szybką pomoc  :)

RobertH

#7
WIFI w centrali oparte jest o certyfikowany moduł: 802.11 b/g/n, WPA2/AES, 2.4 GHz ~ 2.5 GHz (2400MHz ~ 2483.5MHz).
I firmware nie ingeruje w tor WIFI (ani GSM).
Więc ja nie jestem 'administratorem sieciowym' ale wiem że 'zaawansowane' routery mają opcje które nie zawsze są zgodne ze standardem.
Więc zamiast wymieniać nazwy routerów proponuje sprawdzić ich ustawienia WIFI 2,4.

To było też pytanie kontrolne ze zgłoszenia problemu z e-mail ale jak widzę podstawowy problem to analityczne podejście do tematu, podanie wymaganych danych, lepiej pisać o 'nie działa'.
cyt.
"....ale na podstawie danych:
- konfiguracja systemu - plik z konfiguracja,
- pamięć zdarzeń z centrali,
- schemat podłączeń czujek, zdjęcia,
- czy router ma typowe ustawienia? lub czy jest filtrowanie IP, nietypowa szerokość kanałów WIFI, moc itp.
czy anteny WIFI nie są za blisko?"

A wejścia pewnie też działają słowo klucz: 'zworka z przewodu Ix--GND = NC'.