NeoGSM-IP - kilka instalacyjnych pytań początkującego

Zaczęty przez schnapsik, Kwiecień 17, 2020, 19:23:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

schnapsik

Witam !!

chcę u siebie w domku założyć samodzielnie alarm NeoGSM-IP z klawiaturą TK-4W i panelem TPR-4WS. W oczekiwaniu na elementy przeczytałem DTRki dostępne na stronie ropamu, gdyż nie zajmuje się alarmami na co dzień. Naszło mnie kilka pytań i byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

1. Do centrali będzie podłączony tylko jeden sygnalizator akustyczno-optyczny. Sygnalizator już testowałem na stole i podanie 12V załącza od razu i syrenę i stroboskop - chcę podpiąć go pod OUT1. Czy w związku z tym że OUT2 nie będzie wykorzystywane czy mam na zaciski OUT2 podpiąć rezystor 2,2k czy też nie ?

2. Wyczytałem że zarówno TK-4W jak i TPR mają styk antysabotażowy (oderwanie obudowy od ściany). Ale w DTRkach ani w szybkim starcie nic nie jest o tym wspomniane. Czy muszę oprócz przewodu do komunikacji z panelami (Ropamnet) ciągnąć również jakiś YTDY dla styku antysabotażowego ? Jak zatem antysabotaż jest przesyłany do centrali ? Po Ropamnet ?

3. Kwestia przewodu do komunikacji centrala - panel TPR. W DTRkach jest zalecana skrętka UTP, FTP, STP. Wiadomo UTP jest nieekranowana więc nie ma problemu. A co z ekranem w FTP i STP na obu końcach przewodu ? Mogę go obciąć czy ma być podłączony pod zaciski GND ? Jak to jest ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi Kolegów

wojtek06061989

Ad1. Tak musisz obciążyć wyjście O2 gdyż w przeciwnym razie centrala będzie zgłaszać brać obciążenia na tym wyjściu.
Możesz też dać akustyke na O1 a optykę na O2

Ad2. Nie jest konieczny dodatkowy przewód styk sabotażowy jest realizowany po ropamNet.

Ad3. Hmm myślę że nie warto przepłacać za przewód ekranowany, generalnie ekran podpina się pod PE (uziemienie) nie podpięty lub błędnie podpięty ekran może zrobić więcej złego niż dobrego, ja bym odpuścił ekran

schnapsik

@wojtek
dziękuję za fachowe i konkretne odpowiedzi na moje pytania  :)

K@mil

Sygnalizator podłącz jak Wojtek radzi. Ustawisz sobie, że podczas alarmu syrena akustyczna ma np "wyć" 3 minuty, a optyczna do czasu rozbrojenia :)
www.AudioBas.pl - Instalacje audio-video :)