NEO-PS sterowanie ogrzewaniem

Zaczęty przez bolsfan, Grudzień 18, 2011, 19:26:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

bolsfan

Witam, czy planujecie rozwijać centralę NEO w stronę sterowania ogrzewaniem? Jeszcze nie uruchomiłem centrali, ale na pierszy rzut oka przydatne byłoby zwiększenie rozdzielczości termometrów do 0,1 st. i dołożenie prostego timera na nocne obniżenie temperatury - z edycją programu z panelu jeśli to możliwe.

RobertH

Witam

Na dzień dzisiejszy przewidujemy dołożyć w IQ2012 zmianę progów temperatury T1 i T2 H i L z poziomu panelu dotykowego. Co w połączeniu ze sterowaniem także SMS-ami daje dwie drogi zmian progów. Nie mamy na razie planów timera użytkownika

Nie przewidujemy rozdzielczości czujników temp. 0,1 st. gdyż nie jest to proste do realizacji i nie ma uzasadnienia technicznego. Do sterowania temp. stosuje się zazwyczaj 0,5 st. i taką zmianę przewidujemy w przyszłym produkcie co w połączeniu z kalendarzami użytkownika da funkcje termostatów pokojowych.
Dla uzyskania wyższej rozdzielczości będziemy dedykowali wejścia analogowe 0-10V AI i odpowiedni czujnik z dobranym zakresem.

bolsfan

A czy przy obenych możliwościach NEO-PS jest możliwość używania termostatu z dwoma progami temperatury z jednego czujnika (dzień, noc przełączane timerem)? Spędziłem trochę czasu przy Partner GSM, ale wydaje mi się, że nie jest to możliwe. Ewentualnie, kiedy IQ2012, ze zmianą progów z panela?

RobertH

Funkcja termostatu w NEO opiera się sterowanie dwustanowe z detekcją progu i histerezy pomiaru.
Dla progu L wyjście Ox przyjmie wartość 1 jeżeli temp. spadnie poniżej L i utrzyma się do wartości (L+ histereza).
Dla progu H wyjście Ox przyjmie wartość 1 jeżeli temp. wzrośnie powyżej H  i utrzyma się do wartości (H - histereza).
Jak widać próg L służy do \'grzania\' a H do chłodzenia.
Można dokonać testów z przełączanie termostatu za pomocą timera (przekaźnika) według schematu:
- L dla \'dzień\'
- H dla \'noc\'
przy czym próg H trzeba dobrać doświadczalnie i zanegować wyjście gdyż będzie musiało pracować jako grzanie i nie będzie miało prawidłowej histerezy.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika temp. z wyjściem napięciowym podłączonym do wejścia AI a timer dołącza \'offset\'  napięciowy dla okresu noc co spowoduje sztuczne obniżenie temperatury np. LM35 + 10.0 mV/°C
, dla obniżenia temp. o 4 °C trzeba szeregowo i zgodnie z polaryzacją wpiąć z wyjściem czujnika  źródło napięciowe 40mV).

Na dzień dzisiejszy nie ma dokładnej daty aktualizacji TPR-1 z menu zmiany progów.