NEO-PS histereza

Zaczęty przez bolsfan, Październik 16, 2012, 18:00:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

bolsfan

Witam.
Steruję za pomocą alarmu ogrzewaniem podłogowym. Temperatura ustawiona to 21 stopni, więc załączenie ogrzewania przy 20 stopniach, a wyłączenie przy 23. Zakres pracy ogrzewania 3 stopnie.

Czy jest możliwe zmuszenie centrali do pracy z histerezą \"zero\"? Zakres pracy wyniósłby wtedy 2 stopnie - załączenie przy 20 i wyłączenie przy 22. 3 stopnie powoduje uciążliwą huśtawkę, czyli załączanie gdy jest już dosyć chłodno, a wyłączanie gdy jest już wyraźnie ciepło. Zaznaczę, że czujnik znajduje się w podłodze, więc nie jest to kwestia bezwładności podłogi+powietrza.

Zdaję sobie sprawę, że konieczna byłaby zmiana oprogramowania (być może kosmetyczna), ale jeżeli jest więcej takich jak ja proszę o rozważenie czy da się coś takiego zrobić.

A na marginesie: jakie są zmiany w sofcie 1.9? Po wgraniu nie zauważyłem zmian.

Pozdrawiam!

RobertH

Witam

Za bardzo Pan skomplikował sobie aplikacje.
Czujnik temperatury ma dwa progi H i L i histerezę (zasada regulatorów dwustanowych)
Próg H służy do włączenia \'chłodzenia\': próg H - włączenie Ox, H- histereza wyłączenie Ox
a próg L do włączenia \'grzania\'. próg  L- włączenie Oz, L+ histereza wyłączenie Oz

Pan powinien używać progu i ustawić próg L= 21C i histereza 1.
Wtedy wyjście \'grzania\' jest aktywowane gdy temp. spadnie do 20C a  wyłączy się gdy wzrośnie do 22C.
Obrazowo jest to pokazane także w cenniku:
http://ropam.com.pl/pliki/cennik_ropam-elektronik.pdf
strona ; czujnik temperatury

NEO v1.9 (wymagany Partner GSM v4.1)
- obsługę zasilacza PSR-ECO-5012-RS
- linia kasująca alarm, bez wyłączenia czuwania
- linia załączająca czuwanie
- linia wyłączająca czuwanie
- wyświetlanie numeru nadawcy w SMS ECHO, na końcu wiadomości
- dołożona akcja timera: czuwanie nocne
 - poprawki komunikacji z modemem
 - brak potwierdzenia na wyjściu  załączenia czuwania dla uzbrojenia poprzez SMS
 - poprawione błędne zapisywanie w pamięci zdarzeń sterowania wyjściami przez timer
 - wyjścia w trybie mono wyzwalane poprzez timer są na czas a nie do wyłączenia timera
- poprawione działanie zdalnego pobierania zdjęcia z karty SD  poleceniem [####] pobierz yyyyyyyy
- poprawione błędne wysyłanie potwierdzenia załączenia/wyłączenia wyjść nawet jak zaznaczona jest opcja
  \"nie potwierdzaj SMS-em sterowania wyjścia\" (problem powstawał po odebraniu komendy z kodem np stan)

bolsfan

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Używam właśnie progu L czyli wyjścia O6, ale centrala dopiero osiągnięcie temperatury 23 stopnie uznaje za wyjście z pętli histerezy. Przy 22 dalej jest w pętli, czyli w mojej aplikacji dalej grzeje. Jakby tego nie liczyć grzeje \"przez 3 stopnie\".

W razie czego mogę wrzucić configa na maila.

RobertH

Proszę o przesłanie pliku config i schematu podłączenia (aplikacji).

bolsfan

ze schematem będzie ciężko - postaram się tak:

I1-I6 - czujki
I7 - załącz/wyłącz alarm
I8 - wolne
O1 - światło w jednym pomieszczeniu
O2 - wentylacja w jednym pomieszczeniu
O3 - syrena
O4 - wolne
O5 - sterowane z TPR do przełączania czy pozwalam na grzanie czy nie pozwalam 1=pozwalam
O6 - wyjście termostatu mierzącego temperaturę podłogi w domu Tlow = 21
O7 - wyjście na przekaźnik włączający piec, gdy O5=1 i O6=1 i O8=1 daje sygnał 1
O8 - wyjście termostatu mierzącego temperaturę zewnętrzną - ma zatrzymać grzanie gdy temperatura przekroczy 14 stopni np. w słoneczny dzień
O6 i O8 ma możliwość włączenia na 1h aby wymusić grzanie

config wysłałem mailem - w tytule \"bolsfan\"

RobertH

witam

Czy aktualizacja przyniosła oczekiwany efekt?