FGR-4 - problemy z wysyłaniem MMS

Zaczęty przez pm, Marzec 21, 2014, 16:46:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

pm

Witam,

Zainstalowałem niedawno moduł FGR-4. Naruszenie określonych wejść wyzwala wysyłkę MMS (na 1 tel. oraz 1 adres e-mail). Sytuacja wygląda tak: w krótkim odstępie czasu (co 10-40 sek) następuje 6 naruszeń wejść, które wyzwalają wysyłkę MMS. Dostaję po 1min jednego MMSa (pierwszego) oraz 3 następujące po sobie komunikaty: Błąd wysłania MMS (ostatni po 3 min od wyzwolenia wejść). I koniec.

Wysłanie do modułu polecenia: zdjecie 1 (jest jedna kamera na kanale 1) nie skutkuje żadnym komunikatem ani odesłaniem MMS. Moduł przestaje reagować. Nie pomaga restart. Poprawnie jest odsyłany SMS ze stanem modułu. Kolejny MMS udaje się uzyskać dopiero po 40 min!!! Po tym czasie wysyłanie poleceń zdjecie skutkuje odsyłaniem MMS. Wydaje się zatem, że moduł kompletnie nie radzi sobie z następującymi po sobie w krótkim czasie wyzwoleniami MMS nawet w przypadku 1 kamery i ulega swoistemu zwieszeniu na ok. 40 min!

Pytanie czy tak się powinien zachować FGR-4 w opisanej sytuacji???

RobertH

Funkcja transmisji MMS-ów opiera się o funkcje modemu i usługi sieci GSM (serwer MMS).
Czas wysłania MMS-a o wadze ~100kB trwa w zależności od sieci i jest obciążenia około 30-60s.
W czasie transmisji nie ma możliwości tworzenia kolejnego MMS-a. Dla wysłania kilku zdjęć w jednym okresie służy sekwencja zdjęć.
Dla blokady danego kanału od wyzwoleń np. od czujek PIR służy parametr \'blokuj MMS na\" ponadto jest podobna blokad dla samego wejścia i blokuje ona dane wejście na zadany czas.

Odnośnie MMS-a na zapytanie SMS proszę sprawdzić pamięć zdarzeń:
- jeżeli jest zdarzenie \'MMS wysłany\' to został on dostarczony do serwera MMS-a,
- jeżeli jest błąd MMS to proszę podać kod,
- ewentualnie inne zdarzenie, jakie? jaka to sieć? jaka taryfa?
Dwa pierwsze zdarzenia są zależne od sieci GSM a nie od systemu, proszę ponadto pamiętać, że usługa MMS nie jest gwarantowana czasowo tj. MMS ma ważność i jest przechowywany na serwerze np. jeżeli odbiorca nie był w sieci albo sieć jest przeciążona w lokalizacji odbiorcy.
Bez dodatkowych danych, testów nie można określić takiego działania przy czym moduł realizuje takie usługi na jakie pozwala mu sieć GSM i jest zasoby. Modem GSM nie może wymusić prawidłowego działania sieci.

pm

OK, czyli wyzwolenia kolejnych MMSów mogą być przesyłane najczęściej co 30 lub bezpieczniej 60sek, a jedynym sposobem na wysłanie 4 MMS w krótszym czasie jest opcja sekwencja zdjęć?

Odnośnie kodów błędów w stanie zawieszenia, będę mógł coś napisać jak dostanę się do NEO (za ok. tydzień).

pm

Sprawdziłem zdalnie co zapisało się na karcie SD: w tej sekwencji następujących po sobie kilku wyzwoleń zapisał się tylko jeden MMS, ten jeden który do mnie dotarł. Wszystkie kolejne naruszenia nie spowodowały zapisania się kolejnych MMS na karcie ani wysyłki (były 3 komunikaty Błąd wysłania MMS)

RobertH

Sumując Pana tematy z MMS-ami:
- proszę zmierzyć czas wysłania MMS-a (sekwencja) w Pana aplikacji,
- proszę odczytać pamięć zdarzeń i przesłać do analizy,
- proszę odczytać plik konfiguracyjny i przesłać do analizy,
- jaka karta SIM i w jakiej taryfie jest w urządzeniu?
- proszę uruchomić Netmonitor i przesłać kilka logów ze stanu sieci GSM.

Z Pana opisu wynika, iż komunikacja GSM jest
\"Poprawnie jest odsyłany SMS ze stanem modułu.\"
wiec o zawieszaniu się systemu nie ma mowy.

pm

Odczytałem w końcu zapisy w NEO, wzmiankowane problemy z wysyłaniem MMS poprzednio dały zapis w pamięci zdarzeń:
64   2014.03.21  12:49   Alarm z linii licznikowej   Wejście  numer:1
65   2014.03.21  12:49   Alarm z linii licznikowej   Wejście  numer:1
66   2014.03.21  12:49   Alarm z linii licznikowej   Wejście  numer:2
67   2014.03.21  12:49   Powrót sygnału wizji   kanał1
68   2014.03.21  12:49   Alarm z linii licznikowej   Wejście  numer:3
69   2014.03.21  12:50   Utrata sygnału wizji   kanał1
70   2014.03.21  12:50   Powrót sygnału wizji   kanał1
71   2014.03.21  12:50   MMS wysłany   
72   2014.03.21  12:50   Błąd wysłania MMSa   Kod błedu:10
73   2014.03.21  12:51   Błąd wysłania MMSa   Kod błedu:10
74   2014.03.21  12:51   Nieudane wysłanie SMS-a   numer:1
75   2014.03.21  12:52   Nieudane wysłanie SMS-a   numer:1
76   2014.03.21  12:52   Błąd wysłania MMSa   Kod błedu:10
77   2014.03.21  12:53   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
78   2014.03.21  12:54   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
79   2014.03.21  12:58   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
80   2014.03.21  13:00   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
81   2014.03.21  13:02   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
82   2014.03.21  13:07   Zdalne polecenie wykonania zdjeć   
83   2011.01.01  00:00   Wartość AI H   12.2
84   2014.03.21  13:08   Zegar modułu   ustawiony
85   2014.03.21  13:08   Restart wewnętrzny   

Jak widać jest barak reakcji na kilka poleceń przesłania zdjęć. Jakie mogę być tego przyczyny?

RobertH

Witam

Błąd MMS-a 10 oznacza np. brak sygnału wideo podczas polecenia wykonaj zdjęcie.

Jeżeli nie ma sygnału wideo nie ma możliwości stworzenia MMS-a.
Ma Pan w pamięci takie zdarzenia, więc coś z wizją jest nie tak (zanik lub zakłócenia)
69 2014.03.21 12:50 Utrata sygnału wizji kanał1
70 2014.03.21 12:50 Powrót sygnału wizji kanał1

Jeżeli zaniki są tylko na FGR-4 to pytania:
- jak zasilana jest kamera?
- jak jest podłączony sygnał wideo, kable , czy zachowana jest impedancja ?
- czy FGR-4 jest na końcu linii wideo, FGR-4 ma terminację 75 Om?

Ewentualne działanie FGR-4 może być zweryfikowane  w naszym serwisie.

Po za tym co to za sieć i jaki jest zasięg, jakość usług?
74 2014.03.21 12:51 Nieudane wysłanie SMS-a numer:1

pm

Testuję właśnie wszystkie opcje.

Oto co dzieje się teraz:

Sieć Orange 17dBm (NJU abonament), NEO v2.1, Partner 4.3, GPRS jest.

Każda próba wysłania MMS kończy się błędem 10. Mam teraz dwie kamery. Żadna nie działa. Próba pobrania obrazu w Partner kończy się błędem i restartem NEO (tak jak po zamknięciu portu komunikacji). Dodam, że wczoraj jako tako wszystko działało (obrazy z 2 kamer były przesyłane)

Kamery podłączone są skrętką z konwerterami.

FGR-4 jest na końcu linii.

Kamery są zasilane z tego samego źródła co NEO.

RobertH

#8
Jak pisałem kod: 10 to brak wideo ewentualne powody to:
-  kable, konwertery,
-  zniekształcenie sygnału
- albo problem z wejściem wideo w FGR-4 (uszkodzony dekoder).

Czy diody LED od CH1 i CH2 świecą lub mrugają dla detekcji ruchu?
Jeżeli sygnał jest niepoprawny to nie będzie świecenie tych LED.

pm

Sprawdziłem sygnał z obu kamer podłączając je do innego odbiornika i obie działają poprawnie, zatem do FGR dochodzi poprawny sygnał video.

Obie diody świecą na zielono po podłączeniu kamer, czy mrugają jak jest ruch to nie wiem, bo ciężko być mi w dwu miejscach na raz.

pm

Może są jakieś szczególne wymagania odnośnie sygnału video dochodzącego do FGR? Kamery mają takie parametry:
1) PAL 720x480, 1.0 Vp-p, 75om
2) PAL 976x496 1Vp-p, 75om, Internal, Negative sync.

Dodam, że teraz nie działa z FGR żadna z obu kamer (razem i niezależnie), wczoraj działały obie (razem i niezależnie). Wnioskuję z tego, że coś się zmieniło po stronie FGR.

pm

W tej chwili na obu kanałach i z oboma kamerami sytuacja wygląda tak:
1) próba wysłania MMS zwraca kod 10
2) w Partner wizja jest, ale próba pobrania obrazka, skutkuje komunikatem: rozmiar obrazka 0, kolejna próba rozmiar obrazka 21569, status pobierania dochodzi do 99% i następuje zamknięcie portu (restart NEO)

pm

Jako, że nie mogę dłużej już zajmować się tym problemem, czy jest coś co jeszcze mam sprawdzić czy pozostaje tylko serwis?

Reasumując:
1) obie kamery nie działają z FGR-4 (można założyć że rozdzielczość nie ma znaczenia)
2) sygnał dochodzący do FGR-4 jest poprawny (sprawdzone z innym odbiornikiem)
3) obie kamery jeszcze wczoraj działały z FGR jako tako: wysyłka MMS co kilka wyzwoleń etc
4) nie da się pobrać obrazków w Partner, błąd, restart NEO (jeszcze 2h temu dało się pobrać co którąś próbę, problem zatem zaczął narastać)
5) w FGR świecą się zielone dziody, w Partner jest informacja \'Wizja: jest\'
6)  FGR od samego początku działało \'dziwnie\' (=inaczej niż opisuje to instrukcja) stąd moje posty, np. nie dało się uzyskać sekwencji zdjęć w żadnej konfiguracji, moduł nie odzywał się przez 2h etc.

RobertH

Wymagania FGR-4: PAL 1Vp-p, composite, 75 Ohm, (720×576).
Dla FGR-4 zniekształcony sygnał composite = brak sygnału.
Proszę sprawdzić bez przejściówek, podłączenie kablem koncentrycznym z zachowaniem impedancji.
W SMS-ie STAN ma Pan informacje o sygnale wideo na FGR-4, więc proszę przed zapytaniem o MMS-a sprawdzić stan wideo.
Jak będzie FGR-4: 0000 to MMS-a nie zostanie stworzony.

pm

Cały dzień wczoraj szukałem przyczyn, efekt jest taki, że raz obraz jest, a raz go nie ma. Nie ma znaczenia czy kabel to skrętka czy koncentryczny dobrej jakości, ani czy ma 10cm czy 15m. Nie ma znaczenia sposób zasilania (zasilaczem przy kamerze czy po kablu).

Jedynie kiedy obie kamery przechodzą na tryb B/W (noc) wszystko działa poprawnie.

Cały czas FGR podaje że jest sygnał, w module świecą się zielone diody.

W Pratner co chwila (co ok 10sek jest chwilowy zanik połączenia (Status modułu=>połączenie Jest a co kilka sek. na chwilę pojawia się Brak). Może to świadczy o jakimś problemie?

Skoro sposób podłączenia, zasilenia oraz fakt, że identycznie zachowują się dwie różne kamery, które na innym odbiorniku bez problemu cały czas podają sygnał, świadczy chyba o problemie z FGR-4???