Czy nie będąc instalatorem alarmów można poprawnie skonfigurować alarm OptimaGSM

Zaczęty przez jozek.s, Listopad 12, 2017, 18:34:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

jozek.s

Czy nie będąc instalatorem alarmów można poprawnie skonfigurować alarm Ropama OpitimaGSM na podstawie dołączanych instrukcji?

Witam przede wszystkim moderatora forum i wszystkich, którzy mają jakieś doświadczenie w konfigurowaniu alarmu OpitimaGSM a którzy chcieli by się na tym forum podzielić swoją wiedzą w tym temacie.
Zakładam ten temat z myślą o takich jak ja tzn. takich którzy maja pojęcie o elektryce, obsłudze komputera i chcą sobie sami założyć alarm Ropama OpitimaGSM nie dlatego, że szkoda im pieniędzy na instalatora (choć nie jest to też bez znaczenia) ale dlatego bo lubią wyzwania i chcą sami w dowolnym momencie decydować o wykorzystaniu funkcji swojego alarmu i nie chcą uzależniać się od instalatora alarmów.

Dlaczego wybrałem alarm Ropama OpitimaGSM? Opowiedz moja jest prosta-bo ma duże możliwości i nawet jak na początku nie wszystko będzie potrzebne to z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości może się coś przydać i nie koniecznie trzeba będzie zmieniać centrali.
Drugim powodem to, że tylko Ropam z tego co zauważyłem prowadzi forum czyli jest możliwość zapytania o coś czego instrukcję niezbyt jasno opisują, bo mam nadzieje, że wszystko opisują, ale z doświadczenia wiem, że nie zawsze wiadomo co autor miał na myśli.
Mam nadzieję, że pierwszy wypowie się moderator, któremu najbardziej powinno zależeć na dobrym imieniu firmy i napisze min. dlaczego nie wszystkie materiały potrzebne do instalacji alarmu Ropam są dostępne dla każdego  kto by chciałby się z nimi zapoznać (są tylko dla instalatorów). Czyżby firmie Ropam nie zależało by ich alarmy były zakładane w jak największej ilości? ??? To samo tyczy się szkoleń, które jak doczytałem są dostępne tylko dla firm. Czyżby pieniążki płacone za szkolenia od firmy były mniej warte niż te, które zapłaciłby przeciętny Kowalski?

glider33

Cytat: jozek.s w Listopad 12, 2017, 18:34:23
Czy nie będąc instalatorem alarmów można poprawnie skonfigurować alarm Ropama OpitimaGSM na podstawie dołączanych instrukcji?
Zakładam ten temat z myślą o takich jak ja tzn. takich którzy maja pojęcie o elektryce, obsłudze komputera i chcą sobie sami założyć alarm Ropama OpitimaGSM nie dlatego, że szkoda im pieniędzy na instalatora (choć nie jest to też bez znaczenia) ale dlatego bo lubią wyzwania i chcą sami w dowolnym momencie decydować o wykorzystaniu funkcji swojego alarmu i nie chcą uzależniać się od instalatora alarmów.
Oczywiście, że samodzielna instalacja Optimy jest jak najbardziej możliwa, ale wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu elektryki i elektroniki, czytania schematów oraz obsługa komputera na poziomie przynajmniej podstawowym, a z tego co piszesz obie rzeczy są ci obce.

CytatMam nadzieję, że pierwszy wypowie się moderator, któremu najbardziej powinno zależeć na dobrym imieniu firmy i napisze min. dlaczego nie wszystkie materiały potrzebne do instalacji alarmu Ropam są dostępne dla każdego  kto by chciałby się z nimi zapoznać (są tylko dla instalatorów).
No niestety wyprzedziłem moderatora, ale chętnie dowiem się od Ciebie, które materiały są nie dostępne dla zwykłego użytkownika ? Obecna instrukcja DTR zawiera 200 stron i jest dostępna dla wszystkich.

CytatCzyżby firmie Ropam nie zależało by ich alarmy były zakładane w jak największej ilości? ???
Przypuszczam, że firmie Ropam bardziej zależy na jakości instalacji systemów alarmowych niż na ilości. Niektóre firmy na rynku (np. NICE automatyka do bram) mają taką politykę, że ich produkty mogą być montowane wyłącznie przez przeszkolonych instalatorów, bo przy samodzielnym montażu nie masz gwarancji na produkt. 
Dzięki temu unika się sytuacji, że Kowalski montuje system alarmowy firmy X, ale popełnił nieświadomie błędy przy montażu i konfiguracji, dlatego pisze w "internetach" że alarm firmy X jest do kitu bo np. ma fałszywe alarmy albo o zgrozo, miał włamanie ale system nie zadziałał.


jozek.s

Odpowiadając na pytanie glider33 , - które materiały są nie dostępne dla zwykłego użytkownika ? odpowiadam - proszę wejdź do zakładki Aplikacje na stronie ropam i zobaczysz, że wszystkie pliki są opatrzone opisem ,,plik dostępny po zalogowaniu do stref instalator i B2B."
Natomiast jeżeli chodzi o to, że montując samemu można nawet doprowadzić do zniszczenia sprzętu jest to jak najbardziej dużo prawdopodobne. Ale ktoś kto decyduje się na taki krok zdaje sobie z tego sprawę i robi to na swój rachunek i na swoją odpowiedzialność i niema w tym nic dziwnego. Gorzej jak przydarzy się to instalatorowi, co niestety też zdarza się.

RobertH

Wszystkie materiały do prawidłowego montażu centrali są dostępne ogólnie.
A materiały dodatkowe są na serwisach po zalogowaniu i na płycie CD z centralą - więc wszystko jest dostępne w różnych kanałach.

Ja proponuję: zrobić założenia, wybrać urządzenia i zapoznać się ze zrozumieniem z ich dokumentacją, wykonać projekt, okablowanie, montaż i konfiguracje, testy funkcjonalne.
Ostatnie trzy punkty proponuję dla 'laików' wykonać najpierw na stole i zdobyć to co ma 'dobry instalator': praktyka i doświadczenie.

A co do uszkodzeń w czasie instalacji to każdemu może się zdarzyć ale z naszych statystyk to jednak częściej zdarza się na 'pierwszym montażu'.

stopi

nie jestem elektrykiem, nie jestem informatykiem. Korzystając z instrukcji i porad na tym forum podłączyłem sam OpitmaGSM PS  na 5 czujek ruchu, kilkanaście kontraktonów, obsługa kilku punktów oświetleniowych oraz podlewanie trawnika. Nie powiem, że było to łatwe ale z @ pomocą obsługi tego forum udało się. Jestem pewny, ze teraz byłbym w stanie do położonych przewodów podłączyć i skonfigurować taki zestaw w dna dni.
Polecam samemu spróbować, jest zaj... satysfakcja jak już wszystko śmiga i można przed znajomymi zaszpanować, że klikam w telefon i załącza się syrena, włącza podlewanie czy zapala się światło w salonie :)

jozek.s

Dzięki stopi za twoją wypowiedz w temacie, która trochę pokrzepiła mnie na duchu i na pewno przybliżyła do podjęcia decyzji o kupnie OptimyGSM i samodzielnej konfiguracji.
Po zapoznaniu się z dostępną na necie dokumentacją raczej nie obawiam się procesu montażu okablowania i pozostałych zespołów z centralą. Jedynie co to obawiam się problemów z konfiguracją systemu w programie komputerowym.
Po zainstalowaniu programu OptimaGSMManager v2.1 dostępnego na necie i prześledzeniu jego możliwości nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Natomiast pomoc w tym to programie  nie odnosi się w ogóle do programu jego opcji, możliwości czyli nic nie pomaga jest to poprosi zdublowana instrukcja.
Wiem, że większość jest jasna i klarowna ale chciałbym wiedzieć do czego służą wszystkie okienka i jak je prawidłowo ustawić i dlaczego tak a nie inaczej.
W związku z tym mam pytanie jak przez to przebrnąłeś. Czy może program, który dostałeś na płycie ma opis funkcji programu?