Ropam Optima - błędne powiadomienie sms o naruszeniu wejścia

Zaczęty przez glider33, Luty 13, 2017, 11:38:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

glider33

Panowie Roberci,

zgłaszałem do Was już dość dawno  błąd w centrali Optima, która polega na niewłaściwym powiadomieniu sms o naruszenia wejścia zwykłego, podczas naruszenia wejścia opóźnionego, ale nadal widzę, że kolejna aktualizacja zawiera ten błąd. Już wyjaśniam dokładnie o co chodzi.

centrala Ropam Optima - firmware 2.5
TPR-1 - firmware 1.4

Konfiguracja:

wejście nr 1, typ: OPÓŹNIONA (30 sekund), powiadomienie SMS "Drzwi wejściowe", kontaktron na drzwiach wejściowych do wiatrołapu.

wejście nr 2, typ: ZWYKŁA (2EOL/NC), powiadomienie SMS "Czujnik PIR korytarz", czujnik PIR na korytarzu zaraz za wiatrołapem.


I teraz taka sytuacja ;)  Mamy uzbrojoną centralę w czuwaniu pełnym, otwieramy drzwi i naruszamy wejście nr 1, zaczyna się odliczanie czasu na panelu TPR-1, ale w czasie tego odliczania czasu naruszamy wejście nr 2 bo ktoś sobie wszedł na korytarz, centrala oczywiście załącza alarm, ale zamiast powiadomienia SMS o naruszeniu czujnika PIR na korytarzu, dostajemy SMS o treści "Drzwi wejściowe".

Można wiedzieć kiedy ten błąd zostanie w końcu poprawiony ?

RobertH

Witam

Jeżeli wystąpi alarm z linii ZWYKŁEJ podczas CZASU NA WEJŚCIE
to centrala wyślę SMS-y w obu wejść wg kolejności naruszenia tj.
SMS "Drzwi wejściowe"
SMS "Czujnik PIR korytarz"

Sprawdzone:
OptimaGSM v2.6
TPR-1-Ov1.4, TPR-4xv1.0...



glider33

Niestety nie potwierdzam.

Zrobiłem nawet aktualizację Optimy do wersji 2.6 i nadal jest to samo, czyli podczas odliczania czasu na wejście i naruszeniu linii zwykłej dostaję powiadomienie tylko i wyłączenie o naruszeniu wejścia opóźnionego czyli w moim przypadku drzwi wejściowych.  Brak sms o naruszeniu wejścia zwykłego czyli "Czujnik PIR korytarz"

Może ma to znaczenie, że w mojej konfiguracji, zarówno wejście opóźnione jak i zwykłe są fizycznie na expanderze wejść EXP-I8-RN-D4M ? Do centrali są podpięte 2 takie expandery.




glider33

Udało się coś ustalić w mojej sprawie ? Może przesłać konfigurację centrali na maila ?



RobertH

Dla wejść z ekspandera wejść SMS-y są także generowane.

glider33

Chyba znalazłem przyczynę, ale proszę jeszcze o potwierdzenie.

SMS z wejścia "Korytarz" oraz "Drzwi wejściowe" dostaje tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie rozbroję systemu z TPRa w ciągu odliczania czasu na wejście. Przypuszczam, że ma to związek z tym, że mam zaznaczoną opcję "Skasowanie/rozbrojenie alarmu kończy powiadomienie".
Rozumiem, że ta opcja oznacza zaprzestania dzwonienia oraz wysyłania sms'ów i stąd efekt, że sms z wejścia "Korytarz" nie zdąży być wysłany ?


[EDIT]

Przy okazji jak wygląda sekwencja dzwonienia i wysyłania SMSów w Optimie ? Bo zauważyłem, że jeśli podczas odliczania czasu na wejście naruszę np. po kolei dwa wejścia natychmiastowe (zwykłe) to centrala najpierw wysyła sms o naruszeniu wejścia opóźnionego, później dzwoni, a dopiero później wysyła smsy o naruszeniu pozostałych czujników. Czy to jest prawidłowe ?


Electro-Guard

Kolego, według mnie jest to prawidłowe: to kwestia priorytetów - SMS wychodzi jako pierwszy bo jest "szybszy" natomiast dzwonienie (czas + kolejka) opóźniło by zbytnio inne powiadomienia, z kolei SMS, CLIP, SMS, CLIP to już naturalna kolejka naruszeń kolejnych wejść i znów ten sam schemat powiadomień.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9