EXP-SROL8-RN - sterowanie timerem uchyłem lameli

Zaczęty przez kamerybochnia.pl, Maj 31, 2023, 22:24:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

kamerybochnia.pl

Posiadam dwa sterowniki EXP-SROL8-RN.
Centrala to NEO_GSM_IP_64.

Jest 10 żaluzji fasadowych.
Przy każdym oknie jest przycisk lokalny. Działa to tak że jeżeli żaluzja jest całkowicie zamknięta przytrzymanie przycisku góra silnik dostaje impulsy napięcia i robi się uchył.
Są to żaluzje typu "C" - czyli przy otwarciu jak i zamknięciu nie są w poziomie tylko obracają się o 180 stopni. Inną zasadę mają żaluzje typu "Z".
6 szt. żaluzji jest ustawionych jako jedna grupa - bo jest to parter.
Do wejścia w EXP-SROL8-RN fizycznie pustego, podłączony jest ekstra przycisk w salonie, który steruje tą grupą 6szt. żalzuji.
W momencie wciśnięcia przycisk góra żaluzje otworzą się całkowice. W momencie trzymania przycisku "góra" żaluzje po kolei dostają po impulsie prądu i trwa ten uchył, aż tak kolejka obejdzie z 5 razy i jest to czasochłonne.

Czy da się zrobić przez centrale, sterownik tak by np. o godzinie 8.00 lamele się uchyliły do poziomu całkowitego poziomu lamelek ?

Mój pomysł jest taki, żeby zrobić przekaźnik sterowany wyjściem z neo-gsm na określony czas (logic procesor )który sobie policzę ile muszę trzymać ten przycisk by te 6 żaluzji się uchyliło i podłączę go pod wejście tego fizycznego przycisku w SROL8.

Czy sprzęt to ogranie bez tego przekaźnika ?

kamerybochnia.pl

NIKT NIE MA POMYSŁÓW? TECHNICY TEZ NIE POMOGĄ?  :'(

Yaaro

Centrala posiada wyjścia tranzystorowe więc lepiej nie ryzykować i podłączyć przez przekaźnik. Może na początkek kup jeden RM85 i zobacz czy się sprawdza. Na forum nikt nie pomaga bo i niewiele osób tu zagląda. Ci co mają wiedzę na codzień pracują i nie mają czasu tu zaglądać. System fajnie się rozwija tylko niestety bardzo powoli. Zwłaszcza na polu automatyki można wspólnie coś fajnego wypracować. Ostatnio pojawiłem się trochę Home Assistantem i na tej platformie też można wiele ciekawych rzeczy porobić, między innymi sterowanie żaluzjami fasadowymi z wykorzystaniem encji azumutów słońca i mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Jest tylko jeden i to chyba największy problem....im więcej rzeczy dokładasz do systemu tym bardziej zaczyna zamulać. Owszem wszystko fajnie wszystko w dobrym kierunku ale jak zaczynasz od centrali pobierać dane z czynników temperatury, wilgotności, jakości powietrza, stanu wejść, wyjść to za chwilę włączenie żarówki zajmuje 5 sekund. Do tego co chwilę aktualizacja, to coś się wysypie, to coś nie zatrybi i z systemu który ma oszczędzać Twój czas okazuje się że pochłania Ci go 2 razy więcej na ustawiania. Ja u siebie też mam sterownik rolet ale narazie nie podłączony bo dopiero ogarniam elektryke, jak uruchomię to spróbuję się pobawić możliwościami i chętnie podzielę się doświadczeniem. Narazie to co mogę to się podzielę, resztę trzeba próbować samemu.

Yaaro

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł na to żeby sprawniej ogarniać kąt pochylenia lameli w grupie żaluzji. Tak sobie pomyślałem, że można by było z tego przekaźnika podłączonego po jeden centralny łącznik podłączyć fizycznie wejścia sterujące od poszczególnych żaluzji i może wtedy impuls sterujący w sposób równoległy byłby podawany do konkretnych żaluzji ?