Brama Garażowa i Wjazdowa Ropam NeoGsm ip64

Zaczęty przez Karwos00, Styczeń 13, 2023, 20:54:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Karwos00

Podejrzewam że będzie to pytanie z podstaw zupełnych podstaw ale jestem tylko użytkownikiem.
Wszystko podłączałem sam z pomocą forum i instrukcji - 2 lata temu i wiele rzeczy zapomniałem.
System alarmowy, wszystko działa jednak chcę go trochę rozbudować.
Najpierw chodzi o bramę garażową i wjazdową.
W garażu mam przyciski sterujące bramą Wiśniowski i bramą wjazdową jakiegoś polskiego producenta - przyciski beznapięciowe - zwiera to otwiera, zwiera ponownie to zamyka.
W 2 czujkach w garażu mam po 2 przewody wolne.
Czy i jak można je wykorzystać by podłączyć je pod włączniki już istniejące by przez aplikacje móc otwierać i zamykać obie te bramy (brak czujników mówiących o zamknięciu czy otwarciu - chodzi tylko o otwieranie i zamykanie przyciskiem w aplikacji.
Gdzie podłączyć 2przewody na płycie w centrali i jak podłączyć te przewody np w przyciskach (włącznikach w garażu) - czy bezpośrednio czy przez jakiś przekaźnik ?
Ewenualnie jak to skonfigurować ?
Dziękuję za wskazówki
Jak udałoby mi się ogarnąć tak prostą rzecz to może przyjdzie czas na rozbudowę. W końcu ta centrala ma wiele możliwości.
Może nawet kiedyś ogarnę rolety portosa starowane pilotem radiowym jeżeli to możliwe.

robertm

#1

Karwos00

Dzięki za wskazówki. Czekam na przekaźnik. Niestety Hurtownie nie posiadały ropam i dobrały innej firmy.
Będę się tym zajmował w weekend. Mam nadzieję że coś z tego będzie.
Jeszcze tylko dodatkowe pytanie. Bramy nie mają czujników otwarcia/zamknięcia- czy w takim wypadku jeżeli brama garażowa jest zamknięta i aktywny alarm - czy otwierając bramę garażową- może to być jednocześnie sygnał do rozbrajania alarmu ?
Będę musiał ostro przestudiować instrukcję.

pawelg

Hej.
Zapewne bramy mają wejścia na płycie CLOSE OPEN SBS. W takim przypadku wpinam się jednym wyjściem w OPEN, drugim w CLOSE i tak w każdej bramie, oczywiście używając przekaźników (dedykowane lub zwykłe) jeżeli podpinam się w płycie głównej, w przypadku expandera wyjść tam już są wbudowane przekaźniki. Napisałem z pomocą wsparcia technicznego skrypt, otwarcie bramy z aplikacji rozbraja mi system alarmowy. Działa to od roku i nie ma żadnych problemów.

Karwos00

wlasnie sie za  zabieram. mam tylko przekaźnik innej firmy i może niczego nie zepsuje. A skrypt też będę musiał jakiś napisać. Zobaczę co z tego wyjdzie.

pawelg

Dasz radę, aby zobacz jak przekaźnik ma opis pinów, albo wrzuć tu fotę i moment się ogarnie. Co do skryptu to trzeba troszkę pokombinować z wirtualnym OUT, żeby to ruszyło :)
Ja teraz walczę z innym tematem, oświetlenie załączane przez PIR na czas oraz włączenie na stałe z włącznika zwiernego.

Karwos00

Wydaje mi się że wszystko zrobiłem - tzn podpiąłem wyjście do a1 i a2 (górne COIL). W programie ustawiłem sterowanie wyjściem przez ropam , załączanie na 1s- i po wciśnieciu danego widżetu moduł zwiera na 1sek.

Zastanawiam się czy jest możliwość wykorzystania tego modułu do podpięcia 2 wyjść i sterowania 2 bramami skoro wygląda na podwójny :)

Karwos00

No i za cienki na to jestem. Na zaciskach jest przerwa. Po kliknięciu na widżet moduł działa i zwiera - na zaciskach jest ciągłość. A jak podpinam do bramy nie dość że od razu jest ciągłość to jeszcze 4.75V a zalaczajacy się moduł pstryka i jakby powodował brak ciągłości i nie otwiera się brama.

Karwos00

Posprawdzałem jeszcze raz. Po podpieciu miernika mierząc ciągłość przewodu po zadziałaniu przekaznika ciągłość się pojawia ale brama się nie otwiera
Jak zawsze pewnie coś prostego i nie mogę znaleźć przyczyny.

Karwos00

Kolejne uaktualnienie eksperymentów

Zaobserwowałem ciekawa rzecz
Otóż impuls do otwarcia/zatrzymania czy zamknięcia nie idzie że zwarcia przewodów np przyciskiem tylko z rozwarcia tych przewodów- Czyli przyciskam przycisk i nic się kie dzieje - puszczam przycisk i brama reaguje.
Ustawiłem czas załączania przekaznika na 4s.
Uruchamia się przekaxnik - zwiera przewody - wyłącza przekaznik i nic się nie dzieje
Ale jak zrobię tak - przekaznik się załącza a ja ręcznie odpinam przewód - brama reaguje.
Wygląda na to że rozłączenie przekaznika jest wadliwe lub takie orzekazniki nie do końca robią przerwę. Tzn przekaznik pstryka I rozłącza- ale wygląda na to że to rozłączenie nie do końca jest rozłączeniem.
Czy to jest wina przekaznika czy po prostu już tak to jest i jakoś inaczej trzeba to rozwiązać. ?

robertm

Wygląda na to ze wejście bramy jest NC - czyli normalny stan to zwarcie i reaguje na rozwarcie. W takim przypadku wystarczy podłączyć do innych styków przekaźnika.  11 i 12  lub 21 i 22.