Centrala NeoGSM, problem z modułem EXP-I8.

Zaczęty przez Jacent, Marzec 28, 2023, 14:16:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jacent

Dzień dobry.

Od kilku dni mam problem z centralą NeoGSM-IP. Po kilku latach bezawaryjnej pracy nagle zaczęły się problemy, co jakiś czas centrala traci połączenie z modułem wejść EXP-I8 oraz czujnikiem temperatury. Później, po jakimś czasie (ale nie zawsze) połączenie wraca. Często po restarcie centrali, po kilku minutach usterka wraca. Centrala ma wgrane oprogramowanie 2.4, połączenia kablowe sprawdzone.
Co jeszcze można sprawdzić?

Pozdrawiam.
Jacek

robertm

Ekspander to dokładnie EXP-I8 lokalny podłączany do złącza X2 - czy ekspander magistralowy EXP-I8-RN ?
Czujnik temp. - jaki to czujnik, jak podłączony , jaka długość przewodów, jak prowadzone te przewody czy wraz z jakimiś innymi ?

Jacent

Witam,
Ekspander jest podłączony do złącza X2. Czujnik temperatury TSR-1 podłączony do płyty centrali, długość kabla około 5 m.
Problemy pojawiły się po zamontowaniu w pomieszczeniu obok chińskiego falownika do fotowoltaiki Easun SMX. Zauważyłem, że w nocy, gdy falownik jest w trybie bypass, to nie pojawiają się awarie. Jak tylko wyjdzie słońce i zacznie pracować inwerter, to zaczynają się wymienione wyżej problemy. Centrala jest zasilana z instalacji jeszcze przed podłączonym falownikiem. Wygląda na to, że ten falownik w czasie pracy musi zakłócać sieć.

Jacent

Witam.

W tamach testów podłączyłem centralę do zasilania przez filtr EMC i nic to nie zmieniło, nadal pojawia się utrata połączenia z ekspanderem. Na koniec odłączyłem zasilanie sieciowe, zostawiając tylko akumulator i wynik dokładnie taki sam. Przy pracy inwertera następuje utrata połączenia z ekspanderem. Czyżby awarii uległa centrala?
Pozdrawiam.

RobertH

Raczej nieprawidłowo poprowadzone okablowanie słaboprądowe/instalacja 230V.

Jacent

Ponad 3 lata działało wszystko OK.
Może jakaś podpowiedź na co zwrócić uwagę, czego szukać?

rafels

Wyłącz fv na jeden dzień. Jak problem zniknie, to ewidentnie chiński inwerter sieje zakłóceniami i stąd problem.

Jacent

To już wiem, że zakłócenia są od inwertera. Pytanie jak się ich pozbyć lub zminimalizować ich wpływ na centralę.

rafels

Zakłócenia EM bardzo trudno izolować. Jeśli masz kawał blachy, to podłóż za inwerter lub w sąsiadującym pomieszczeniu w tym samym miejscu (lub w inny sposób, by postawić barierę między centralą a inwerterem). Może coś to pomoże.

Jacent

Cytat: RobertH w Kwiecień 06, 2023, 10:00:50
Raczej nieprawidłowo poprowadzone okablowanie słaboprądowe/instalacja 230V.

Dziękuję za nakierowanie.
W budynku w którym jest centrala zasilanie gniazdek i oświetlenie było z różnych faz. Dopóki nie był podłączony do jednej z nich falownik, to wszystko działało.
Na tą chwilę elektryk zasilił falownik i całą resztę obwodów z jednej fazy i sytuacja wróciła do normy. Jedynie co jakiś czas pojawia się awaria (brak) czujnika temperatury, ale to już nie problem.