OprimaGSM PS podłączenie masy

Zaczęty przez nikersik, Październik 31, 2017, 22:44:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

nikersik

Witam. Mam centralę OptimaGSM PS zamontowaną na samoprzylepnych plastikowych nóżkach (były w komplecie z centralą) w obudowie metalowej z transformatorem . Obudowa ma wolny kabel masy do podłączenia. Czy zalecane jest podłączenie tego przewodu do centrali? Jeśli tak to w które miejsce? Centrala nie ma odpowiedniego zacisku do podłączenia masy.

glider33

To nie jest żadna "masa" tyko uziemienie metalowej obudowy. Kabel łączysz z przewodem ochronnym zasilania 230V (żółto zielona żyła).

nikersik

Rozumiem. Mam podłączoną obudowę do uziemienia w przewodzie zasilania. Skoro centralka jest odizolowana od obudowy plastikowymi nóżkami może warto by ja podłączyć do uziemienia w celu jej ochrony przed przepięciami np. latem od wyładować atmosferycznych. Skoro obudowa ma wyprowadzony kabel uziemienia do podłączenia czegoś to chyba do centrali. i może warto go połączyć z masą centrali. Oglądając płytę centrali od spodu wszystkie wejścia mają wytrawione w miedzi szpilki do odprowadzenia ewentualnych ładunków elektrycznych do masy.

RobertH

#3
Myślę, że w uniwersalnej obudowie znajdzie się jeszcze kilka 'wolnych kabli' do podłączenia pod 'coś'.
A w temacie płyta nie wymaga uziemienia- na PE to raczej jest obecnie więcej 'śmieci' niż 'uziemienia'
wszystko za sprawą 'doskonałych chińskich zasilaczy' w I klasie izolacji tj. z PE.