NeoLTE - problem z MQTT

Zaczęty przez Nico, Maj 27, 2024, 22:03:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nico

Dzień dobry,
Podłączyłem centralę do HA i mam problem z publikacją wiadomości o stanie wejść - in (x). Jeżeli jestem połączony z centralą Managerem przez LAN to wiadomości są publikowane poprawnie, stany wejść w HA zmieniają się od razu. Jak tylko wyłączę/rozłączę Managera to stany wejść przestają się zmieniać, zostaje ostatni stan, po ponownym podłączeniu Managera od razu zaczynają się zmieniać ponownie. Połączenie centrali z brokerem jest cały czas, bo wiadomości stat przychodzą cały czas. Mam prośbę o podpowiedź co może być przyczyną takiego zachowania.

JakubH

Dzień dobry,
stan połączenia centrali z managerem raczej nie powinien mieć wpływu na przesyłanie wiadomości przez MQTT. Trzeba mieć na uwadze również to, że wiadomości w tematach odnoszących się do konkretnych wejść (czyli na przykład: n64/d3/in1) są publikowane tylko w momencie zmiany stanu wejścia. Można sprawdzić co jest publikowane w temacie przy pomocy nasłuchu tematu (wtyczka MQTT do HA ma wbudowane odpowiednie narzędzie, można też użyć zewnętrznego programu na przykład MQTTX). Dzięki temu będzie można sprawdzić jak zmienia się publikacja wiadomości w zależności od połączenia z managerem.
Ewentualnie proszę przesłać na serwis@ropam.com.pl analizy plik .yaml, ustawienia centrali (oba pozbawione wrażliwych danych) oraz pamięć zdarzeń centrali.

Nico

Dzień dobry,
Sprawdziłem wszystko dokładnie, używałem MQTT Explorera, sprawdzałem również pakiety przychodzące do HA za pomocą tcpdumpa. Ewidentnie jest tak, że komunikaty IN(x) przychodzą tylko jeżeli jestem połączony managerem, stat cały czas. Co ciekawe wydaje mi się, że pierwotnie było ok, ale od tego czasu dokonałem kilku zmian w konfiguracji, z ważniejszych to została dodana karta SIM. Podeślę wszystkie plik na serwis, ale będę mógł to zrobić dopiero po 16.06.