NEO - czujka ruchu sterowanie wyjsciem

Zaczęty przez pm, Styczeń 08, 2014, 12:56:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

pm

Witam,

Czy da się zrealizować w NEO inaczej niż wyzwoleniem alarmu (bo alarm wyzwala syrenę) takie zachowanie: czujka ruchu wyzwala jedno z wyjść do momentu jak ktoś jest w pomieszczeniu, po ustalonym czasie bezruchu wyjście zostanie wyłączone?

RobertH

Należy skorzystać z funkcji logicznych I/O np.
O3 = AND (I1)
Dla funkcji logicznych stan wejść to ich naruszenie i  nie ma znaczenia typ wejścia.
O3 wyzwalane przez Logika I/O, jeżeli MONO 0s. to O3 będzie śledziło argument.
Jeżeli O3 MONO 30s to wyjście wyzwoli się na 30s po naruszeniu I1 (podobnie jak funkcja OneShot).

pm

Chodzi mi o to by w sytuacji kiedy O3 MONO 30s, I1 po naruszeniu wyzwoliło O3, ale kolejne naruszenia I1 przed upływem tych 30s będą powodowały odliczanie od nowa. O3 pozostanie tak długo wyzwolone aż pomiędzy kolejnymi naruszeniami nie upłynie czas większy niż 30s. Zdaje się, że tak działa wyzwalanie alarmem. Czy da się to zrobić?

RobertH

#3
Kolejne wyzwolenia (TRG) w czasie działania wyjścia MONO xxs nie przedłużają czasu, gdyż naruszenie Ix to zbocze narastające (+czułość wejścia).
Analogicznie działa wyjście typu \'Alarm\" kolejne alarmy z wejść w czasie alarmu głośnego nie przedłużają czasu wyjścia.

Dla opisanej wyżej funkcji logicznej i MONO 0s, wyjście będzie śledziło dane wejście: na O4 będą impulsy GND.
Przedłużanie wymaga stworzenia  układu czasowego opartego o tranzystory i kondensatory (do kilkunastu sekund) lub układu NE555 i elementów peryferyjnych.

pm

Przed chwilą sprawdziłem wyjście O3 MONO 30sek wyzwolone alarmem działa tak jak opisałem: kolejne impulsy z wejść przed upływem 30sek powodują odliczanie od nowa, O3 jest wyzwolone do ostatniego impulsu z któregoś z wejść +30sek.