RF-4 zwiększenie zasiegu

Zaczęty przez mati, Czerwiec 07, 2022, 09:30:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

mati

Czy jest możliwość zwiększenia zasięgu w RF-4? Czy istnieje możliwość dodania repeatera sygnału, albo wymiany anteny na taką o większym zasięgu?

mati

Problem jest w wersji z anteną.
Moduł jest w skrzynce z alarmem.
Problem mam taki, że próbuję otworzyć bramę w ogrodzeniu z 15 metrów i czasem pilot chwyta a czasem nie.
Po drodze jest sciana oraz kolumny.
Czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć zasięg, albo przedłużyć kabel do anteny (żeby była na zewnątrz)?

Tomasz

Jeżeli antenę da się odkręcić to po prostu wymień na lepszą z lepszym zyskiem (5 lub 9 dBi) powinno poprawić zasięg pilota - producent mało istotny tylko żeby pracowała dla częstotliwości 433 MHz.
Osobiście mam wersję RF-4 w obudowie z anteną zalutowaną na PCB. Kilka ścian po drodze i zasięg max 0,5 m przed drzwiami wejściowymi. Gdzie miałem zamiar otwierać bramę garażową i wjazdową - oryginalny zasięg całkowicie nieakceptowalny. Wylutowałem "sprężynkę" z PCB zalutowałem zwykłą antena dedykowaną dla GSM z zyskiem 9dBi (sprawdziłem tylko sobie dopasowanie dla 433MHz i z tego co pamiętam było na poziomie 1,5-1,6 VSWR) anteny takie zazwyczaj mają szerszy zakres częstotliwości pracy niż tylko dla GSM. Po takim zabiegu zasięg pilota mam ok 60-80 m przed domem   :D i taki zasięg jest akceptowalny.

Oczywiście podczas okresu gwarancyjnego zabieg taki powoduje zapewne utratę gwarancji dla RF-4

RobertH

RF-4 jest  podłączany na magistralę wiec najłatwiej zainstalować (w dodatkowej obudowie) bliżej miejsca sterowania. wystarczy przewód 4xYTDY.

Tomasz

Jak najbardziej też to poprawi zasięg, ale jak nie da się już poprowadzić przewodu bliżej drzwi/bramy to zostaje tylko zabawa z anteną.