Rozkalibrowanie rolet sterowanych przez SROL-ari

Zaczęty przez michal_, Luty 16, 2025, 18:24:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

michal_

Do centrali Neo-GSM-IP64 dopięty mam moduł APm-ari, do którego bezprzewodowo podłączyłem kilka sterowników rolet SROL-ari. Po instalacji sterowników i kalibracji każdej rolety wszystko pracowało poprawnie. Jednak po jakimś czasie zauważyłem, że niektóre rolety nie otwierają się w pełni mimo, że w panelu TPR4 i aplikacji wyświetla się status rolety w pełni otwartej. Wygląda to tak, jakby z każdym ruchem rolety rozjeżdżała się kalibracja. Po ponownej kalibracji rolet ich status wraca do stanu właściwego (na jakiś czas). Czy ktoś miał taki przypadek? Jak można temu zaradzić?

JakubH

W przypadku gdy wersje oprogramowania SROL-i i APm-a są niższe niż v1.6 powinna pomóc aktualizacja. Link do paczki zawierającej program do aktualizacji, pliki z najnowszymi wersjami softu i instrukcję: https://ropam.com.pl/wsparcie/wp-content/uploads/2024/12/ari_updater.zip. Do aktualizacji niezbędny jest również kabel USB-MGSM: https://ropam.com.pl/wsparcie/usb-mgsm-2/.

michal_

Zaktualizowałem APm do wersji 1.6 oraz prawie wszystkie SROL-e. Prawie, bo przy jednym podczas update'u z wersji 1.3 do 1.6 pokazał się błąd informujący o nierozpoznanych danych (zrzut ekranu w załączeniu). Ponawiałem proces aktualizacji kilka razy ale bez skutku. Inny moduł SROL-ari bez problemu się zaktualizował z wersji 1.3, a ten nie chce. Co może być powodem? Wada fabryczna urządzenia?

JakubH

Jaki jest poziom RSSI dla czujki która nie chce się aktualizować? Można to sprawdzić albo w managerze albo w logu aktualizacji (dokładny opis jest w instrukcji aktualizacji). W przypadku kiedy RSSI jest niższe od około -85dBm istnieje duża szansa na niepowodzenie. Ewentualnie, o ile nie było takich prób już wcześniej, można wykonać procedurę jak dla wersji 1.1 oprogramowania. Czyli wprowadzić czujkę w tryb programowania ręcznie, upewnić się że żadne inne urządzenie Ari nie jest w trybie programowania i wtedy podjąć próbę.
Jeżeli się to nie uda to proszę przesłać log z aktualizatora (aby go wysłać trzeba go zaznaczyć za pomocą ctrl+a skopiować do pliku txt i tak wysłać).

michal_

Cytat: JakubH w Luty 18, 2025, 09:54:37W przypadku gdy wersje oprogramowania SROL-i i APm-a są niższe niż v1.6 powinna pomóc aktualizacja. Link do paczki zawierającej program do aktualizacji, pliki z najnowszymi wersjami softu i instrukcję: https://ropam.com.pl/wsparcie/wp-content/uploads/2024/12/ari_updater.zip. Do aktualizacji niezbędny jest również kabel USB-MGSM: https://ropam.com.pl/wsparcie/usb-mgsm-2/.

Wszystkie SROL-e i APm są już w wersji 1.6, ale niestety nadal niektóre rolety rozkalibrowują się po kilku przejazdach. Z reguły sterowane są one z przycisków na ścianie, ale czy problemem może być ewentualny słabszy zasięg z APm?

michal_

Cytat: JakubH w Luty 24, 2025, 10:54:54Jaki jest poziom RSSI dla czujki która nie chce się aktualizować? Można to sprawdzić albo w managerze albo w logu aktualizacji (dokładny opis jest w instrukcji aktualizacji). W przypadku kiedy RSSI jest niższe od około -85dBm istnieje duża szansa na niepowodzenie. Ewentualnie, o ile nie było takich prób już wcześniej, można wykonać procedurę jak dla wersji 1.1 oprogramowania. Czyli wprowadzić czujkę w tryb programowania ręcznie, upewnić się że żadne inne urządzenie Ari nie jest w trybie programowania i wtedy podjąć próbę.
Jeżeli się to nie uda to proszę przesłać log z aktualizatora (aby go wysłać trzeba go zaznaczyć za pomocą ctrl+a skopiować do pliku txt i tak wysłać).

Aktualizację próbowałem nawet robić bezpośrednio przy APm i z odłączonymi pozostałymi SROl-ami i też to nic nie dało.

JakubH

Cytat: michal_ w Kwiecień 06, 2025, 22:59:03Wszystkie SROL-e i APm są już w wersji 1.6, ale niestety nadal niektóre rolety rozkalibrowują się po kilku przejazdach. Z reguły sterowane są one z przycisków na ścianie, ale czy problemem może być ewentualny słabszy zasięg z APm?
Słaby zasięg sterowników nie wpływa na kalibarcję (dane z kalibracji przechowuje sam sterownik i nawet bez łączności z centralą powinien poprawnie działać przy sterowaniu lokalnym.
Pytanie jest czy rolety nie maja wbudowanych jakiś swoich sterowników czy też wyprowadzenia są podłączone bezpośrednio do cewek silnika.
Można również spróbować wpisać czas "na sztywno" do modułu. W tym celu należy, najpierw zmierzyć czas jaki potrzebuje roleta na pełne otwarcie a następnie w zakładce APm-Ari w oknie sterowników rolet wpisać ten czas w sekundach (powiększony o około 2-3 sekundy, zatem jeżeli roleta podnosi się 20 sekund należy w oknie Tmov wpisać 22), po wpisaniu wszystkich czasów należy przesłać ustawienia do APm.

W razie dalszych problemów proszę przesłać plik z konfiguracją centrali na adres: serwis@ropam.com.pl.

michal_

Ustawienie czasu Tmov dało połowiczne rozwiązanie. Przy założeniu że za każdym razem w pełni otwieram i zamykam roletę to jest ok. Natomiast jak zaczynam zatrzymywać roletę np. na 80% a później ja otwieram na 0% to już zaczyna się problem z kalibracją.

Dodam jeszcze że rolety nie mają innych sterowników, przewód idzie bezpośrednio z silnika do sterownika srol-ari.

JakubH

Jak jest ustawiony czas Tmov w stosunku do czasu jaki zajmuje rolecie pełne otwarcie? Proszę również dokładnie przybliżyć co w takim wypadku oznaczają problemy z kalibracją? Zwracam uwagę, że w przypadku wpisywania czasu na sztywno moduł oblicza % otwarcia w stosunku do wpisanego czasu. Może to skutkować różnym ustawieniem się rolety przy otwarciu na dany procent w przypadku ruchu w górę i w dół. Można to poprawić przez edycję czasu Toff który ustala czas jałowego ruchu rolety (jest to dokładniej opisane w instrukcji: https://ropam.com.pl/wsparcie/wp-content/uploads/2024/08/srol-ari_i_pl-1.pdf).
Wstępne ustawienia przy założeniu, że roleta zamyka się w ciągu 20 sekund powinny być następujące Tmov - 22 sekundy, Toff - 2 sekundy. Jeżeli w takim ustawieniu pozycja rolety w położeniu pośrednim w systemie nie zgadza się z jej faktyczną pozycją należy zmienić czas Toff i sprawdzić ponownie.
Pamiętać należy, że po pierwsze ustawienia do modułów są przesyłane z pewnym opóźnieniem dlatego przed właściwym testem najlepiej jest roletę całkowicie otworzyć a następnie całkowicie zamknąć. po drugie silnik rolety nie jest przeznaczony do pracy ciągłej i po jakimś czasie pracy bezpiecznik termiczny odłącza silnik i należy odczekać kilka minut przed kolejnymi próbami.

michal_

Cytat: JakubH w Maj 08, 2025, 10:38:07Jak jest ustawiony czas Tmov w stosunku do czasu jaki zajmuje rolecie pełne otwarcie? Proszę również dokładnie przybliżyć co w takim wypadku oznaczają problemy z kalibracją? 
Roleta wykonuje pełne otwarcie w czasie 36 sekund, a Tmov ustawione jest na 38. Problemy z kalibracją oznaczają, że roleta zatrzymuje się w 3/4 wysokości okna przy próbie pełnego otwarcia (po wcześniejszych kilku próbach zatrzymania jej w różnych pozycjach pośrednich). Jak zjadę roletą do końca i ponownie całkowicie ją otworzę to zatrzymuję się poprawnie na samej górze okna.

Oczywiście przetestuję jeszcze opcję Toff i dam znać jak to działa.